ផៃ ស៊ីផាន ថារដ្ឋាភិបាល​មិនធ្វើ​ច្បាប់ ដើម្បី​«បំពេញចិត្ត​អង្គការ​ណា»ទេ
រដ្ឋាភិបាលក្រុងភ្នំពេញ បានប្រកាសថា ខ្លួនមិន«បំពេញចិត្ត​អង្គការ​ណា»ទេ នៅចំពោះ​ការអនុម័ត​យ៉ាងតក់ក្រហល់ នូវសេចក្ដីព្រាងច្បាប់​មួយទៀត ស្ដីពីការប្រឆាំង​ការសម្អាត​ប្រាក់ និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម។ នេះ បើតាមការអះអាង របស់លោក ផៃ ស៊ីផាន អ្នកនាំ​ពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល។
តាមសេចក្ដីសម្រេច របស់កិច្ចប្រជុំគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក្នុងថ្ងៃនេះ បានបញ្ជាក់ថា ការអនុម័ត​នោះ មិនមែនជា​សេចក្ដីព្រាងច្បាប់ ថ្មីស្រឡាងមួយទេ តែជាសេចក្ដីព្រាងច្បាប់ ដាក់​បញ្ចូល​​គ្នា រវាងច្បាប់ស្ដីពីការប្រឆាំង​ការសម្អាតប្រាក់ និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ភេរវកម្ម ឆ្នាំ២០០៧ – ច្បាប់ធ្វើវិសោធនកម្ម នៅឆ្នាំ​២០១៣ – យុទ្ធសាស្ត្រជាតិ ស្ដីពីការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់ និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ និងអនុសាសន៍ស្ដង់ដារ ឆ្នាំ២០១២ របស់​«FATF»។
ការអនុម័ត្រសេចក្ដីព្រាងច្បាប់ តាមបែបដាក់បញ្ចូលគ្នានេះ ធ្វើឡើងតែប៉ុន្មានថ្ងៃ ក្រោយ​ការធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព បញ្ជីខ្មៅ​របស់​សហភាពអ៊ឺរ៉ុប កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែឧសភា ដែលដាក់​បញ្ចូល​​ប្រទេស​កម្ពុជា ភូមា និងប្រទេស​១០ទៀត នៅក្នុងបញ្ជីខ្មៅថ្មី មាន២២​ប្រទេស ដែល​ជាប់​​ពាក់ព័ន្ធ នឹងការលាងលុយកខ្វក់ និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម។
សម្រាប់លោក ផៃ ស៊ីផាន បានពន្យល់ថា ការអនុម័តសេចក្ដីព្រាងច្បាប់ ក្នុងពេលភ្លាមៗ ទាំងមិនបានដាក់ បង្ហាញជាសាធារណៈ ឲ្យដឹងពីខ្លឹមសារច្បាប់នោះ គឺរដ្ឋាភិបាល​មិនមែន​ធ្វើឡើង ដើម្បី​«បំពេញចិត្ត​អង្គការ​ណា»​ទេ។
អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលរូបនេះ បានបញ្ជាក់ នៅលើបណ្ដាញសង្គមថា៖
«គឺជាការប្រឹងប្រែង របស់រដ្ឋាភិបាល និងធនាគារជាតិ ដែលត្រូវកែលម្អច្បាប់ ទាំងពីរនេះ ដែលកម្ពុជាបានអនុវត្ត ទៅលើលក្ខខ័ណ្ឌជាសមាជិក របស់ក្រុមប្រទេស អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិច ស្តីពីការសម្អាតប្រាក់ (Asia Pacific Group on Money Laundering-APG)។»