ហ៊ុន សែន ឲ្យពលរដ្ឋខ្មែរ​វិលចូល​ស្រុក​ដោយគ្មាន វិញ្ញាបនប័ត្រ​បញ្ជាក់​សុខភាព
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានប្រកាសជាថ្មី ឲ្យពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅក្រៅប្រទេស អាចវិល​ចូល​​មាតុភូមិវិញ ដោយមិនចាំបាច់មាន វិញ្ញាបនប័ត្រ​បញ្ជាក់​សុខភាព ថាគ្មាន​ជំងឺ «Covid-19»។ ប៉ុន្តែពួកគេ ត្រូវដាក់ឲ្យនៅដោយឡែក រយៈពេល១៤ថ្ងៃសិន នៅពេល​ឈានជើង​ ជាន់ទឹកដីកម្ពុជា។
បុរសខ្លាំងកម្ពុជា បានបញ្ជាក់​អំពី​«ជំហរជាថ្មី»​របស់លោក នៅលើបណ្ដាញសង្គម កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃពុធ ទី២៧ ខែឧសភានេះ ដោយហៅការផ្លាស់ប្ដូរជំហរនេះ ថា ជាការ​«សម្រេច​វិធានការដោះស្រាយ ជាផ្លូវការ»។
ទំព័រហ្វេសប៊ុក របស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីរាប់ទសវត្ស នៅកម្ពុជា បានសរសេរថា៖
«នៅថ្ងៃទី២៧​ ខែ​ឩសភា​ ឆ្នាំ​២០២០​នេះ​ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ បានសម្រេច​វិធានការដោះស្រាយ ជាផ្លូវការ ចំពោះពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលកាន់លិខិតឆ្លងដែនកម្ពុជា ហេីយដែលកំពុងធ្វេីដំណេីរ ឬមាន​បំណង​ធ្វេីដំណេីរ ពីក្រៅប្រទេស វិលត្រឡប់ចូលមកកម្ពុជាវិញ​ គឺមិនតម្រូវ​ឱ្យមាន វិញ្ញាបនប័ត្រ​បញ្ជាក់​សុខភាព ថាគ្មានជំងឺឆ្លងកូវីដ​-១៩​ ទេ។»
«វិធានការនេះ គឺនឹងជួយសម្រួល ដល់ពលរដ្ឋនៅក្រៅប្រទេស ឆាប់បានវិលត្រឡប់ មកជួបជុំក្រុមគ្រួសារ នៅក្នុងប្រទេសខ្លួនវិញ។»
លោក ហ៊ុន សែន បានបន្តថា៖
«ប៉ុន្តែពេលវិលត្រឡប់ មកដល់ប្រទេសវិញ គឺ​តម្រូវឱ្យចូលពិនិត្យសុខភាព​ និងពិនិត្យ​សំណាក​ ហេីយដាក់ឲ្យស្នាក់នៅ ដាច់ដោយឡែក ចំនួន១៤ថ្ងៃ រង់ចាំលទ្ធផល​សំណាកថា តេីមានរោគឆ្លង ឬអត់​រោគឆ្លង​ ទេីបអនុញ្ញាតឱ្យទៅលំនៅដ្ឋានវិញ។»
ការប្រកាសជំហរជាថ្មី របស់លោក ហ៊ុន សែន ធ្វើឡើងនៅខណៈពលរដ្ឋខ្មែរ​ច្រើននាក់ នៅ​បរទេស ជាពិសេស​នៅក្នុងប្រទេស ម៉ាឡេស៊ី កំពុងទន្ទឹងចង់វិលចូលមាតុភូមិ របស់​ខ្លួន​វិញ។ ពលរដ្ឋទាំងនោះ បានត្អូញត្អែរអំពីជីវិត ដ៏លំបាកលំបិន នៅក្រៅប្រទេស ដែល​បណ្ដាល​​ពីមេដឹកនាំកម្ពុជា បិទទឹកដីកំណើត មិនឲ្យត្រឡប់មករួមរស់ ជាមួយគ្រួសារ​របស់​ពួកគេ​វិញ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងសំនុំរឿងតែមួយនេះ លោក ហ៊ុន សែន បានផ្លាស់ប្ដូរជំហរ យ៉ាង​ហោច​​បីដង​ហើយ ចំពោះ​ការសម្រេច របស់លោក ដែលហាមពលរដ្ឋខ្មែរ​ មិនឱ្យ​វិល​ចូលស្រុក​វិញ ក្រោមហេតុផល «ខ្លាចនាំ​ជំងឺចូលស្រុក»។
ជំហរខាងលើរបស់លោក ហ៊ុន សែន បានរងការរិះគន់ យ៉ាងចាស់ដៃ ពីមេដឹកនាំប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី ដោយហៅការសម្រេច របស់បុសខ្លាំងកម្ពុជា ថាបាន«រំលោភរដ្ឋធម្មនុញ្ញ»ធ្ងន់ធ្ងរ៕
ហ៊ុន សែន៖ «គ្មានការដកតំណែង សាយ ឈុំ និង ស ខេង ទេ»
នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃរបបក្រុងភ្នំពេញ បានថ្លែងច្រានចោល ដំណឹងលេចឮទាំងឡាយ ដែលថានឹងមានការដកតំណែង អនុប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាទាំងពីររូប គឺលោក សាយ ឈុំ ប្រធានព្រឹទ្ធសភា និងលោក ស ខេង ...
អ.ស.ប នៅកម្ពុជា ប្រាប់​កុំឱ្យ​រើសអើង​អ្នកជំងឺ​«Covid-19»