របបដឹកនាំជាច្រើន ដែលល្បីល្បាញខាងការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស ក្នុងពិភពលោក ដូចយ៉ាងការដឹកនាំ​ក្នុងប្រទេសរ៉ុស្ស៊ី ភូមា ចិន វេណេស៊ុយអេឡា ប៊េឡារ៉ូ និងក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ជាដើម នឹងរងទណ្ឌកម្មបន្ថែមទៀត និងយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ពីសំណាក់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប «EU» បើទោះជាទណ្ឌកម្មទាំងនោះ ត្រូវគេមើលឃើញថា ទទួលបានការឆ្លើយតបជាវិជ្ជមាន ក្នុងទំហំដ៏តិចតួចក្ដី។
នេះបើតាមលទ្ធផល ដែលធ្លាយចេញពីកិច្ចប្រជុំ របស់ក្រុមប្រឹក្សាអ៊ឺរ៉ុប ចូលរួមដោយបណ្ដា​រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស មកពីប្រទេសសមាជិក​ទាំងអស់​នៃសហភាព កាលពីសប្ដាហ៍កន្លងមក។ ទណ្ឌកម្មចំទិសដៅ ដែលនឹងត្រូវដាក់បន្ថែមនោះ  នឹងចេញផ្សាយ​ជាសាធារណៈ ក្នុងជំនួបកំពូលអ៊ឺរ៉ុប ដែលគ្រោងប្រព្រឹត្តិទៅ នៅថ្ងៃទី២៥ – ២៦ ខែមីនា​ខាងមុខ។
ទណ្ឌកម្មរបស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប រួមមានការហាមឃាត់ ជាន់ទឹកដីអ៊ឺរ៉ុប (មិនផ្ដល់ទិដ្ឋការ) និងការបង្កកទ្រព្យសម្បត្តិ ទៅលើ​មេដឹកនាំ​ទាំងឡាយ ​នៅក្នុងបណ្ដាប្រទេសខាងលើ បូករួមទាំងសមាជិកគ្រួសារ របស់ពួកគេផង។
យ៉ាងណា ការដាក់ទណ្ឌកម្មទាំងនោះ ពិបាកទទួលបានការអនុម័ត ជាលក្ខណៈឯកច្ឆ័នពីសមាជិកទាំង២៧ របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ដោយហេតុថា សមាជិកមួយចំនួន បារម្ភពីការឆ្លើយតប ឬការសងសឹកវិញ ពីសំណាក់មហាប្រទេសធំៗ ដូចយ៉ាងប្រទេសរ៉ុស្ស៊ី និងប្រទេសចិនជាដើម។
EU ស្នើឲ្យកម្ពុជាផ្សះផ្សារជាតិ…
ប្រមុខការទូតអ៊ឺរ៉ុប លោក ចូហ្សេ បូរ៉ែល (Josep Borrell) បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃសៅរ៍​សប្ដាហ៍មុនថា សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនឹងចាត់វិធានការ «សមស្រប» ប្រឆាំងមេដឹកនាំរដ្ឋប្រហារ​នៅភូមា បន្ទាប់ពីទទួលបរាជ័យ ក្នុងការអំពាវនាវ​ឲ្យមេដឹកនាំយោធា  ត្រូវប្រគល់អំណាច​ឲ្យរដ្ឋាភិបាលស៊ីវិលវិញ។ ប៉ុន្តែគេមិនរំពឹងថា សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនឹងព្យួរការវិនិយោគរបស់ខ្លួន​ នៅក្នុងប្រទេសភូមានោះទេ។
ប្រភពការទូតអ៊ឺរ៉ុបមួយ បានបង្ហើបដែរថា មេដឹកនាំក្នុងប្រទេសវេណេហ្ស៊ុយអេឡា ប្រមាណជា៣០នាក់ និងសមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេ នឹងទទួលរងទណ្ឌកម្មថ្មីបន្ថែម នៅក្នុងពេលដូចគ្នានេះ ខណៈទណ្ឌកម្មមួយចំនួនទៀត កំពុងស្ថិតក្រោមការពិភាក្សា ដើម្បីឆ្លើយតប​នឹងការបង្ក្រាប ទៅលើបាតុកម្មនិយមប្រជាធិបតេយ្យ នៅក្នុងក្រុងហុងកុង។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាវិញ សហភាពអ៊ឺរ៉ុបបានទាមទារជាថ្មី ឲ្យរបបដឹកនាំ​របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ងាកមកដំណើរការ​ផ្សះផ្សា​ជាតិ​ឡើងវិញ​ ក្នុងពេលដែលតុលាការ នៅក្នុងប្រទេសបានចេញសាលក្រមជាបន្តបន្ទាប់ ផ្ដន្ទាទោសក្រុមមន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំង ឲ្យជាប់​ពន្ធនាគារ​ជាច្រើនឆ្នាំ ពីបទចោទដែលតុលាការហៅថា ជាការញុះញង់ ឬការចូលរួមក្នុងទង្វើក្បត់ជាតិ។
ទណ្ឌកម្មដំបូង ដែលសហភាពអ៊ឺរ៉ុបសម្រេចដាក់ ប្រឆាំងរបបដឹកនាំក្រុងភ្នំពេញ គឺការព្យួរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ ហៅថា «EBA» ចំនួន២០% ទៅលើផលិតផល នាំចេញពីកម្ពុជា និងនាំចូលមកក្នុងលំហសេដ្ឋកិច្ច របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប។ ក្នុងសារអេឡិចត្រូនិកមួយ ដែលមន្ត្រី​អ្នក​នាំពាក្យគណៈកម្មការអ៊ឺរ៉ុប បានឆ្លើយតបមកទស្សនាវដ្ដីមនោម្យ.អាំងហ្វូ កាលពីពេលកន្លងមក បានឲ្យដឹងថា កម្ពុជាត្រូវងាក​មកដើរលើវិថី នៃការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ដើម្បីទទួលបានប្រព័ន្ធអនុគ្រោះ​ពន្ធនោះទាំងអស់ឡើងវិញ៕