ក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានមួយ របស់ខុទ្ទកាល័យនាយករដ្ឋមន្ត្រីហុងគ្រី ដែលចេញផ្សាយ កាលពីប៉ុន្មានម៉ោងមុន បានឲ្យដឹងថា លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី អ័របង់ គាំទ្រឲ្យមានការពង្រឹង ចំពោះទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម រវាងសហភាពអ៊ឺរ៉ុប និងប្រទេសកម្ពុជា ហើយថា រាល់បញ្ហាដែលកើតមាន គួរត្រូវបានដោះស្រាយ ដាច់ដោយឡែក ពីបញ្ហានយោបាយ​ផ្សេងទៀត។
«ពិភាក្សាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់» ទៅលើបញ្ហា EBA
ដោយឡែក ទំព័រហ្វេសប៊ុក របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានស្រង់សំដីរបស់លោក អ័របង់ មកសរសេក្នុងករណីនេះថា៖
«បញ្ហា EBA វាគឺជារឿងខ្វែងគំនិតគ្នា រវាងសហភាពអឺរ៉ុប និង​កម្ពុជា។ ផ្ទុយទៅវិញ ហុងគ្រីតែងតែឈរ និងគាំទ្រកម្ពុជាជានិច្ច។ ពិសេសទៅទៀតនោះ ហុងគ្រីមិន​គាំទ្របញ្ហានយោបាយ និងបញ្ហាពាណិជ្ជកម្ម សេដ្ឋកិច្ច មានភាពច្របូកច្របល់គ្នានោះទេ។»
ទំព័រហ្វេសប៊ុកនោះ បានសរសេរបញ្ជាក់ថា លោក ហ៊ុន សែន បានលើក «ការពិភាក្សា យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់» ទាក់ទិនទៅ​នឹង​គោលជំហរ និងទស្សនៈរបស់ហុងគ្រី ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងគោលនយោបាយ របស់ សហភាពអឺរ៉ុប ពិសេសពាកព័ន្ធទៅនឹងបញ្ហា «EBA»។
ការគូសបញ្ជាក់ អំពី«ការពិភាក្សាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់» ធ្វើឡើងផ្ទុយពីជំហរជាសាធារណៈ របស់បុរសខ្លាំងកម្ពុជា ដែលតែងប្រកាស ក្នុងពេលកន្លងមកថា លោកមិនខ្វល់ ពីការព្រមានព្យួរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធខាងលើ ពីសំណាក់សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនោះឡើយ។
EU រំឭកជាថ្មី…
កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនានេះ សហភាពអ៊ឺរ៉ុបបានរំឭកប្រទេសកម្ពុជា សារជាថ្មីទៀត ឲ្យដោះស្រាយក្ដីកង្វល់ទាំងឡាយ ទាក់ទង​បញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ ដើម្បីអាចរក្សាទុកនូវប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធខាងលើ។ ការរំឭកនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់​ក្រុមប្រតិភូសហភាពអ៊ឺរ៉ុប បានបញ្ចប់បេសកកម្ម ស្វែងរកការពិត នៅកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនារួចរាល់។
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ដែលទស្សនាវដ្ដីមនោរម្យ.អាំងហ្វូ ទទួលបានមួយច្បាប់ បានសរសេរថា៖
«សហភាពអឺរ៉ុបបញ្ជាក់ ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួន ក្នុងកិច្ចធ្វើការជាមួយអាជ្ញាធរកម្ពុជា ដើម្បីសំរេចបាន នូវគោលបំណងទាំងនេះ តែបានរំឭកប្រទេសកម្ពុជា ថា”ត្រូវតែ”បង្ហាញ ពីភាពជឿនលឿនពិតប្រាកដ និងគួរឱ្យជឿជាក់បាន ទាក់ទងនឹងកង្វល់ ដែលបានលើកឡើង។»