នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០នេះ ករណីឆ្លង«Covid-19»ក្នុងសហគមន៍ បានកើនឡើង សរុប៤១នាក់ បន្ទាប់ពីអាជ្ញាធរសុខាភិបាល របស់កម្ពុជា បានរកឃើញអ្នកជំងឺម្នាក់ទៀត ដែលជាទារកអាយុ១ខួប។
នេះ បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់ក្រសួងសុខាភិបាល ដែលចេញផ្សាយឲ្យដឹង កាលពីប៉ុន្មាននាទីមុន។ កម្ពុជាក៏បានរកឃើញ​ករណី​អ្នកផ្ទុកមេរោគ ចំនួនពីរនាក់ទៀតដែរ ដែលជាអ្នកដំណើរ មកពីក្រៅប្រទេស។
ករណីឆ្លងថ្មី នៅក្នុងសហគមន៍ ដែលជាករណីដ៏កម្រមួយនេះ គឺជាទារកម្នាក់​អាយុ១ឆ្នាំ ដែលត្រូវជាកូនប្រុសរបស់អ្នកជំងឺ។ ម្ដាយទារក ជាអ្នករស់នៅក្នុងខណ្ឌច្បារអំពៅ រាជធានីភ្នំពេញ ហើយត្រូវបានរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ នៅថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០។ ខណៈនេះ អ្នកទាំងពីរ​កំពុងសម្រាកព្យាបាល នៅមន្ទីរពេទ្យរ៉ុស្ស៊ី។
រីឯអ្នកជំងឺពីរនាក់ទៀត ដែលជាករណីនាំចូល រួមមាន៖
• ស្ត្រីជនជាតិខ្មែរ អាយុ៦៦ឆ្នាំ ធ្វើដំណើរមកពីអាមេរិក បន្តជើងហោះហើរនៅកូរ៉េខាងត្បូង មកដល់កម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០។ បច្ចុប្បន្ន អ្នកជំងឺត្រូវបានដាក់ ឲ្យសម្រាកព្យាបាល នៅមណ្ឌលសុខភាពចាក់អង្រែ។ រីឯអ្នករួមដំណើរ ក្នុងយន្ដហោះ សរុបចំនួន ១០៤នាក់ ដែលមានលទ្ធផលអវិជ្ជមាន ត្រូវបានដាក់ឲ្យធ្វើចត្តាឡីស័ក ចំនួន១៤ថ្ងៃ នៅក្នុងសណ្ឋាគារមួយចំនួន និងស្ថានទូត​អាមេរិកម្នាក់។
• ស្ត្រីជនជាតិជប៉ុន អាយុ៣៤ឆ្នាំ ធ្វើដំណើរមកពីជប៉ុន បន្តជើងហោះហើរ នៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង មកដល់កម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០។ បច្ចុប្បន្ន អ្នកជំងឺត្រូវបានដាក់ ឲ្យសម្រាកព្យាបាល នៅមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពខ្មែរ-សូវៀត។ រីឯអ្នករួមដំណើរ ក្នុងយន្តហោះ សរុបចំនួន៦៤នាក់ ត្រូវបានដាក់ឲ្យធ្វើចត្តាឡីស័ក ចំនួន១៤ថ្ងៃ នៅសណ្ឋាគារមួយចំនួន ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ករណីទារកឆ្លងជំងឺ កូវីដ-១៩ ខាងលើ មិនមែនជាករណីដំបូងបំផុតទេ។ កាលពីថ្ងៃទី១ ខែធ្នូកន្លងមក ទារកអាយុ៧ខែម្នាក់ផ្សេង ក៏ត្រូវបានអាជ្ញាធរ រកឃើញមានផ្ទុកមេរោគ ដ៏ចង្រៃនេះដែរ។
ក្នុងថ្ងៃអង្គារនេះដដែល ក្រសួងសុខាភិបាល បានប្រកាសឲ្យដឹងបន្ថែម អំពីករណីជាសះស្បើយចំនួន៣នាក់។ អ្នកជំងឺទាំងបីរូប គឺជាអ្នកពាក់ព័ន្ធ នឹងព្រឹត្តិការណ៍ «សហគមន៍២៨វិច្ឆិកា»។
មកដល់ព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ ប្រទេសកម្ពុជាបានរកឃើញ អ្នកផ្ទុកវីរុសកូវីដ-១៩ មានចំនួនសរុប ៣៦២នាក់ (ស្ត្រី ៨៦នាក់ និងបុរស ២៧៦នាក់) ក្នុងនោះអ្នកជំងឺ សរុប៤១នាក់ ជាករណីឆ្លងក្នុងសហគមន៍។ អ្នកជំងឺជាសះស្បើយ សរុបទូទាំងប្រទេស មានចំនួន ៣១២នាក់៕
ហ៊ុន សែន ​ឲ្យប្រើ​វ៉ាក់សាំង«​ចិន» ទោះគ្មាន​ការទទួលស្គាល់​ពី«WHO»
ទោះជាគ្មានការទទួលស្គាល់ ពីអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO /OMS) ក៏ដោយ តែលោក ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានប្រកាសឲ្យប្រើវ៉ាក់សាំង បង្ការជំងឺកូវីដ១៩ (Covid-19) ដែលស្រាវជ្រាវ ...
ហ៊ុន សែន លើកពី​ខឿន​ការពារ​សុខភាព​ក្នុង​សមរភូមិ​ប្រឆាំង​«Covid-19»