ក្នុង​ចុង​សប្ដាហ៍​កន្លង​មក ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិក ប្រចាំនៅកម្ពុជា លោក ប៉ាទ្រីក ម័រហ្វី (Patrick Murphy) បានធ្វើដំណើរ​ទៅកាន់​ទឹកដីភាគឦសាន នៃប្រទេស​កម្ពុជា ជាពិសេសនៅក្នុងខេត្ត​មណ្ឌលគិរី ដោយស្នាក់ក្នុង​ក្រុង សែនមនោរម្យ ជាច្រើន​យប់។
លើបណ្ដាញសង្គមទ្វីសធើរ លោកមេទូត បានបង្ហោះរូបភាពជាច្រើន និងសរសេរអម ដោយអះអាងថា លំនៅដ្ឋានបែបជនជាតិភាគតិច ដែលលោក និងភរិយាស្នាក់នៅ មានលក្ខណៈក្សេមក្សាន្ដ និងប្រកបដោយផាសុកភាព។
នៅទីនោះ គេឃើញលោកឯកអគ្គរដ្ឋទូត នៃប្រទេសមហាអំណាច បានជួបជាមួយ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គមស៊ីវិល​ច្រើននាក់ របស់អង្គការ «WCS Cambodia» និងអង្គការ «WWF in Cambodia» រួមនឹងពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលជា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច ជាច្រើន​​ផ្សេងទៀត។
លោកបាន​គូសបញ្ជាក់ថា៖
«ជំនួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក តាំងពីយូរយាណាស់មកហើយ ជួយទៅដល់ការការពារ ប្រព័ន្ធ​អេកូ​ធម្មជាតិ ដែលងាយរងគ្រោះ។»
លោក ម័រហ្វី បានធ្វើដំណើរ ទៅកាន់ស្ថានីយ៍រ៉ាស្មាច់ ក្នុងស្រុកកែវសីម៉ា (ខេត្តមណ្ឌលគីរី) ដើម្បីមើលពីគំរូ ដែលបង្ហាញថា ជំនួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក កំពុងជួយបញ្ឈប់ការជួញដូរសត្វព្រៃ និងលើកកម្ពស់ការអភិរក្ស។ លោកអះអាងថា៖
«នេះ ជាគំរូដ៏អស្ចារ្យមួយ នៃទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជន និងប្រជាជន។»
«ដោយមានជំនួយ ពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងដៃគូ សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច ព្នង នៅទីនេះ (ក្នុង​តំបន់​ព្រៃ​អភិរក្ស នៃស្រុកកែវសីម៉ា) កំពុងគ្រប់គ្រង លើ​ធនធានដីធ្លី និងអត្ថប្រយោជន៍​របស់ខ្លួន ពីអេកូ​ទេសចរណ៍។»