ផៃ ស៊ីផាន ហៅ​ក្រុម​ព្រឹទ្ធសមាជិក​អាមេរិក ជា​មេក្លោង​ក្រុមប្រឆាំង​នៅ​កម្ពុជា
អ្នកនាំពាក្យរបបដឹកនាំក្រុងភ្នំពេញ លោក ផៃ ស៊ីផាន បានធ្វើប្រតិកម្មតបនឹងការស្នើច្បាប់ កាលពីសប្ដាហ៍មុន ពីសំណាក់ក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាសហរដ្ឋអាមេរិក ដោយ​ហៅ​ទង្វើរបស់ក្រុមព្រឹទ្ធសមាជិកទាំងនោះ បង្ហាញកាន់តែច្បាស់ ថាពួកគេជា«មេក្លោង» របស់ក្រុមប្រឆាំងនៅកម្ពុជា។
សេចក្ដីស្នើច្បាប់លេខ «S.1468» ត្រូវបានផ្ដួចផ្ដើមឡើង ដោយលោក លិនស៊ី ហ្ក្រាហែម (Linsey Graham) មកពីគណបក្សសាធារណរដ្ឋ និងត្រូវបានដាក់ចូល ទៅព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក នៅថ្ងៃទី១៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩។ បន្ទាប់មកច្បាប់នេះ ត្រូវបានគាំទ្រដោយសមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ចំនួនពីររូបទៀត គឺលោក ឌិក ឌើប៊ិន (Dick Durbin) ខាង​គណបក្ស​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​លោក ម៉ាកូ រូប៊ីអូ (Marco Rubio) ខាងគណបក្សសាធារណរដ្ឋ។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអាមេរិក ផ្សាយជាខេមរភាសា បានអះអាងថា សេចក្ដីស្នើច្បាប់ខាងលើ ដែលមានឈ្មោះ «CARI Act» មានលក្ខណៈមិនខុសគ្នា ពីសេចក្ដីស្នើច្បាប់ «CARI Act» កាលពីឆ្នាំ២០១៨នោះទេ។
សេចក្តីស្នើច្បាប់ បានទាមទារ​ឱ្យ​ដោះលែង​លោក កឹម សុខា ពីការឃុំឃាំង​ក្នុង​លំនៅដ្ឋាន​- ទម្លាក់ចោល​បទចោទ​ប្រកាន់នានា​ ប្រឆាំង​នឹង​លោក​ សម រង្ស៊ី និង​អ្នករិះគន់រដ្ឋាភិបាល​ជាច្រើន​រូប​ទៀត រាប់ទាំង​អតីត​អ្នកសារព័ត៌មាន​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ ចំនួន​ពីរនាក់ផង។​
បើតាមសេចក្ដីស្នើច្បាប់នោះ ក្រុងភ្នំពេញត្រូវតែលុបចោល នូវច្បាប់វិសោធនកម្ម ស្តីពីគណបក្សនយោបាយ ដើម្បីអនុញ្ញាតឲ្យគណបក្សប្រឆាំង បើកដំណើរការឡើងវិញ និង ផ្តល់នីតិសម្បទា ដល់មន្រ្តីគណបក្សប្រឆាំងទាំងអស់ ដែល​រង​បម្រាម​សិទ្ធិ​នយោបាយ។
ក្នុងករណីដែលក្រុងភ្នំពេញ មិនអនុវត្តន៍តាមទេនោះ សេចក្ដីស្នើច្បាប់ «CARI Act» នឹង​តម្រូវឱ្យ​បង្កកទ្រព្យ​សម្បត្តិ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ​ដែលមាន​ទ្រព្យ​ធន​រក្សា​ទុក​នៅសហរដ្ឋ​អាមេរិក​ – និង​ឱ្យ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ ព្យួរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ (GSP) ក៏ដូចជាជំទាស់​រាល់​ប្រាក់កម្ចីទៅប្រទេស​កម្ពុជា​។ ក្រៅពីនេះ «CARI Act»នឹង​តម្រូវឲ្យ​កម្ពុជា ​«ការពារ​អធិបតេយ្យ​ខ្លួន ​ពីការ​ចូល​ជ្រៀតជ្រែក​‍» ពី​ប្រទេស​ចិនកុម្មុយនិស្ត​ថែមទៀត។
សម្រាប់លោក ផៃ ស៊ីផាន អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលក្រុងភ្នំពេញ បានពន្យល់ តាមរយៈប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ​ក្នុងស្រុកថា កម្ពុជាមិនមែនជាប្រទេសអាយ៉ង របស់សហរដ្ឋអាមេរិកទេ ដូច្នេះសេចក្ដីស្នើច្បាប់ខាងលើ បើទោះជាត្រូវបានអនុម័ត ចេញជារូបរាងក៏ដោយ ក៏គ្មានន័យចំពោះកម្ពុជាឡើយ។
អ្នកនាំពាក្យបានចាត់ទុកទង្វើ របស់ក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិកប៉ុន្មាននាក់នេះ ថាគ្រាន់តែជាការបញ្ចេញមតិមួយ និងកាន់តែឆ្លុះបង្ហាញថា ពួកគេជាមេក្លោង របស់ក្រុមប្រឆាំងនៅកម្ពុជា ដែលកំពុងរងចំណាត់ការ ពីសំណាក់តុលាការ។ លោកថា៖
«ការស្នើហ្នឹងបង្ហាញថា ក្រុមគេហ្នឹង ជាក្រុមតែមួយ ហើយជាមេខ្លោង នៃសកម្មភាពដែលតុលាការ ធ្វើការចោទប្រកាន់លើបទសង្ស័យ លើជនទាំងអស់នោះ៕»