ជំនួប កឹម សុខា និង​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​អាមេរិក និយាយពី​«នីតិរដ្ឋ»
«មិត្តភាព​អាមេរិក-កម្ពុជា – នីតិរដ្ឋ និងសុខភាព​និងសុខមាលភាព របស់ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា» ទាំងនេះ ជា​ប្រធានបទដ៏សំខាន់ នៅក្នុងជំនួប រវាងឯកអគ្គរដ្ឋទូតអាមេរិក លោក ប៉ាទ្រីក ម័រហ្វី (Patrick Murphy) និងប្រធាន​​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា ក្នុងរសៀល​​ថ្ងៃអង្គារ​នេះ។
លោកឯកអគ្គរដ្ឋទូត នៃប្រទេសមហាអំណាច បានលើកឡើងដូច្នេះ នៅលើទំព័រទ្វីសធើរ របស់​​លោក ជាមួយនឹងរូបថតមួយសន្លឹក ដែលបង្ហាញពីជំនួប រវាងរូបលោក និងលោក កឹម សុខា។ លោក ម័រហ្វី បានសរសេរ ជាភាសាអង់គ្លេស និងត្រូវបានពន្យល់ ជា​ខេមរភាសា​ថា៖
«ជាជំនួបដ៏ល្អ ជាមួយឯកឧត្ដម កឹម សុខា សម្រាប់ការពិភាក្សា ដ៏សំខាន់មួយ ស្ដីពី​មិត្តភាព​​អាមេរិក-កម្ពុជា – នីតិរដ្ឋ និងសុខភាព និងសុខមាលភាព របស់ពលរដ្ឋកម្ពុជា នៅចំពោះ​ការរាតត្បាត ជាសកល។»
ជំនួបជាមួយ​ឯកអគ្គរដ្ឋទូតអាមេរិក បានប្រព្រឹត្តិទៅ រេលាម៉ោង៤រសៀល ក្នុងគេហដ្ឋាន​របស់​លោក កឹម សុខា នារាជធានីភ្នំពេញ។ ប៉ុន្តែមិនមែន មានតែលោក ប៉ាទ្រីក ម័រហ្វី ប៉ុណ្ណោះទេ មេដឹកនាំគណបក្សប្រឆាំង នៅបានទទួលជួប ជាមួយឯកអគ្គរាជទូត – ឯក​អគ្គរដ្ឋទូត​ ជាច្រើននាក់ទៀត ដែលសុទ្ធសឹង មកពីប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យ នៅក្នុង​ពិភពលោក តាំងពី​ច្រើន​ថ្ងៃ​​មកហើយ។
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន បានចាត់ទុកជំនួបទាំងនោះ ថាជា​ការសួរ​សុខទុក្ខគ្នាធម្មតា រវាងលោក កឹម សុខា និងមន្ត្រីការទូតបរទេស ដែលជា​«អ្នកស្គាល់គ្នា»។
ប៉ុន្តែលោក កឹម សុខា បានអះអាងតបវិញថា ជំនួបទាំងនេះ មិនគ្រាន់ជា​ជំនួប​សួរសុខទុក្ខ ធម្មតានោះឡើយ។ ប្រធានគណបក្សប្រឆាំង បានបញ្ជាក់ដូច្នេះ នៅក្រោយ​ជំនួប រវាងរូបលោក និង​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​អាមេរិក​ថា៖
«ក្នុងជំនួបនេះ យើងមិនត្រឹមតែ​សួរសុខទុក្ខគ្នា និងក្រុមគ្រួសារផ្ទាល់ទេ ដោយលើស​ពីនេះ​​ទៅទៀត យើងបានពិភាក្សា អំពីបញ្ហាសុខភាព​ និងជីវភាពរស់នៅ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក្នុងពេលដែលជំងឺ កូវីដ-១៩​ កំពុងរាលដាល ក្នុងពិភពលោក​ និងពី​ផលវិបាក លើវិស័យ​​សេដ្ឋកិច្ច​ និងសង្គម នៅពេលអនាគត ដែលចាំបាច់ តម្រូវឲ្យមាន​ការរួបរួមគ្នា ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម ទាំងនោះ៕»