មុននឹង​ទៅជួប​លោក ហ៊ុន សែន ដោយផ្ទាល់ បណ្ដាជនទាំងឡាយ ត្រូវធ្វើតេស្ដិ៍ជាមុនសិន។ នេះ ជាបញ្ជារបស់​នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បន្ទាប់ពីលោកបានធ្វើចត្តាឡីស័ក សម្រាប់រយៈពេល១៤ថ្ងៃ ជាលើកទី៣ ខណៈរូបលោក​ទទួលបាន ការចាក់វាក់សាំង បង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ (Covid-19) ចំនួនពីរដូស​ តាំងពីច្រើនសប្ដាហ៍មុនរួចហើយ។
បុរសខ្លាំងនៅកម្ពុជា បានសរសេរនៅលើបណ្ដាញសង្គម នៅមុននេះបន្តិចថា៖
«ថ្ងៃនេះក្រុមគ្រូពេទ្យ បានមកយកសំណាកខ្ញុំ ទៅធ្វើតេស្តជាលើកចុងក្រោយ បន្ទាប់ពីការធ្វើចត្តាឡីស័ក រយៈពេល​១៤ថ្ងៃ។ លទ្ធផល​ពីមន្ទីរពិសោធន៍ បានបញ្ជាក់ថា ខ្ញុំអវិជ្ជមានពីកូវីដ-១៩ ដែលខ្ញុំត្រូវបញ្ចប់​ការធ្វើចត្តាឡីស័ក ត្រឹមល្ងាច​ថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ។»
លោក ហ៊ុន សែន លើកឡើងថា ពីក្នុងចំណោម​មេដឹកនាំអាស៊ាន រូបលោក​ជាមេដឹកនាំ​តែម្នាក់គត់ ដែលធ្វើ​ចត្តាឡីស័ក​ច្រើនជាងគេ ដល់ទៅ៣ដង ក្នុងរយៈពេល៨ខែ។ លោកបន្តថា ដើម្បីកុំឲ្យមានការធ្វើចត្តាឡីស័ក ជាលើក​ទី៤ បណ្ដាជនដែលត្រូវមកជួបលោក ដោយផ្ទាល់ ត្រូវធ្វើតេស្ដិ៍​ជាមុនសិន។
នាយករដ្ឋមន្ត្រី​តាំងពី​៣៦ឆ្នាំ បានសរសេរថា៖
«ដើម្បីធានាថាពុំមាន [ការធ្វើចត្តាឡីស័ក ជា]លើកទី៤ មនុស្សដែលត្រូវជួបខ្ញុំ ត្រូវបានធ្វើតេស្តជាមុន យ៉ាង​ហោចណាស់​គឺការធ្វើតេស្តរហ័ស និងកាន់តែធានាសម្រាប់ទាំងអស់ គឺការមិនជួបគ្នាដោយផ្ទាល់ និងជំនួស​ដោយ​ការជួបគ្នា តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិញ។»
វិធានបង្ការការឆ្លងមេរោគកូវីដ-១៩ ដែលចេញផ្សាយ ដោយអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO /OMS) បាន​កំណត់​ឲ្យបណ្ដាជន ដែលចេញដើរជួបគ្នា ត្រូវពាក់ម៉ាស់គ្របច្រមុះនិងមាត់ រក្សាគម្លាត១,៥ម៉ែត្រពីគ្នា និងមាន​ទឹកអាកុលលាងដៃជាប្រចាំ។ គម្លាតសុវត្ថិភាព ត្រូវបានប្រទេសជាច្រើន កាត់បន្ថយមកនៅត្រឹមតែ១ម៉ែត្រ ឬតិច​ជាងនេះ ដោយមានរបាំងការពារ (ជាកញ្ចក់ ឬរនាំងជ័រថ្លា)។
អង្គការសុខភាពពិភពលោក ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ហានិភ័យនៃការឆ្លងជំងឺដ៏ចង្រៃ នឹងត្រូវកាត់បន្ថយ ក្នុងកម្រិត​ជាអតិបរមា សម្រាប់​បណ្ដាជន​ដែលទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំង ចំនួនពីរដូសរួចហើយ សម្រាប់វ៉ាក់សាំង​ទាំងឡាយ​ណា ដែលអង្គការនេះ​​បានប្រកាស​ទទួលស្គាល់៕