អាជ្ញាធរជាតិផ្នែកឱសថ របស់ប្រទេសបារាំង ហៅកាត់ថា «ANSM» បានបញ្ជាក់នៅថ្ងៃសុក្រទី២៦ ខែមីនានេះថា វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺកូវីដ-១៩ របស់សហគ្រាសផលិតឱសថ «AstraZeneca» ពិតជា​មានហានិភ័យ ក្នុងការបង្ក​ឲ្យមានជំងឺ​ស្ទះសរសៃ​ឈាម បើទោះជាហានិភ័យ មានចំនួនដ៏តិចតួចក៏ដោយ។ ការអះអាងនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់​ពីករណីជំងឺស្ទះសរសៃឈាម បានកើតឡើង​ជាបន្តបន្ទាប់ នៅក្នុងប្រទេសបារាំង ក្នុងនោះមានអ្នកជំងឺពីរនាក់ បាន​ទទួលមរណភាព។
ស្ថាប័នជាតិមួយនេះ ដែលជំនាញខាងថ្នាំសង្កូវ និងការឃ្លាំមើលប្រសិទ្ធិភាព នៃបណ្ដាថ្នាំវ៉ាក់សាំង បង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ (Covid-19) បានប្រកាសឲ្យដឹង ក្នុងយប់ថ្ងៃសុក្រនេះថា៖
«ករណីចំនួន៩ ត្រូវបានរកឃើញ ទាក់ទងនឹងជំងឺស្ទះសរសៃឈាមធំ ដោយមិនកំណត់ទីតាំង (កើតភាគច្រើន ក្នុង​ប្រព័ន្ធសរសៃឈាម​ខួរក្បាល ប៉ុន្តែក៏មានកើតមានផងដែរ ក្នុងប្រព័ន្ធរំលាយអាហារ) ដែលអាចជាប់ទាក់ទង ជាមួយ​នឹង​អាការៈកកឈាម​ក្នុងខួរក្បាល ឬអាការៈដែលឈាន ទៅធ្វើឲ្យឈាមកក។»
«ANSM» បានបន្ថែមថា ចំនួនករណីថ្មី ដែលត្រូវបានរកឃើញក្នុងសប្ដាហ៍នេះ បានកើនឡើង៦ករណី លើស​សប្ដាហ៍​​មុន។ ក្នុងចំណោមករណីទាំងនេះ អ្នកជំងឺពីរនាក់បានទទួលមរណភាព កាលពីថ្ងៃទី១២ និងថ្ងៃទី១៨ ខែមីនា។ អ្នកជំងឺដែលបានស្លាប់ នៅថ្ងៃទី១៨ ខែមីនា ជានិស្សិតពេទ្យមួយរូប ដែលបានចាក់ថ្នាំវ៉ាក់សាំងខាងលើ កាលពីច្រើន​ថ្ងៃមុន។
អាជ្ញាធរជាតិបានបន្តថា៖
«សភាពដ៏ចម្លែក (ពិបាកកំណត់) នៃជំងឺស្ទះសរសៃឈាមទាំងនេះ រួមផ្សំនឹងស្ថានភាពជំងឺស្រដៀងគ្នា និងអំឡុង​ពេល​​ដែលបង្ក​ឲ្យមានជំងឺ ក្នុងរយៈពេល​ប្រហាក់ប្រហែលគ្នា បានអនុញ្ញាតឲ្យគណៈកម្មការឃ្លាំមើល បញ្ជាក់ពី​វត្តមាន ទោះជាកម្រកើតមានក្ដី នូវហានិភ័យនៃជំងឺស្ទះសរសៃឈាម សម្រាប់អ្នកដែលទទួលវ៉ាក់សាំង “AstraZeneca”។»
បើតាមស្ថាប័នជាតិបារាំងដដែល បានបញ្ជាក់ថា អាការៈអាចកើតឡើង ក្នុងរយៈពេលប្រមាណជា ៨ថ្ងៃកន្លះ បន្ទាប់ពីទទួលបានថ្នាំវ៉ាក់សាំងរួច។ ពីក្នុងករណីទាំង៩ អ្នកជំងឺ៧នាក់ មានអាយុក្រោម៥៥ឆ្នាំ និង២នាក់ទៀត ច្រើនជាង៥៥ឆ្នាំ។
រាប់ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែមីនាកន្លងមក ប្រទេសជាច្រើននៅក្នុងសហភាពអ៊ឺរ៉ុប បានប្រកាសផ្អាកយុទ្ធនាការ​ចាក់ថ្​នាំវ៉ាក់សាំង របស់សហគ្រាស «AstraZeneca» បន្ទាប់ពីករណីឈាមកក បានផ្ទុះឡើងជាបន្តបន្ទាប់ រហូតបណ្ដាល​ឲ្យមានមនុស្សស្លាប់។
ប្រទេសបារាំងក៏ស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសទាំងនោះ ដែលផ្អាកការចាក់ថ្នាំវ៉ាក់សាំងនេះដែរ តែបានសម្រេច​ឲ្យចាក់​ឡើងវិញ ដោយអនុលោមតាមអនុសាសន៍ របស់ភ្នាក់ងារអ៊ឺរ៉ុបទទួលបន្ទុកឱសថ ហៅកាត់ថា «EMA» ដែលបាន​វាយតម្លៃថា វ៉ាក់សាំង​«AstraZeneca» មាន«សុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធិភាព»៕