ឧបការី​រង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារជាតិ​អាមេរិក មក​កម្ពុជាស្នើ​ឲ្យដោះលែង កឹម សុខា
ក្នុងការបំពេញទស្សនកិច្ច នៅកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី៥ ដល់ថ្ងៃ១៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៩ ឧបការី​រង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារជាតិ​អាមេរិក ទទួលបន្ទុក​តំបន់​អាស៊ី​ខាងត្បូង និង​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ លោក «Joseph H. Felter» បានជួបជជែកជាមួយមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទាក់ទងនឹងសំណុំរឿងជាច្រើន រួមទាំងសំណុំរឿង​លោក កឹម សុខា សិទ្ធិសេរីភាព​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយនោះ​ផង។
ស្ថានទូតសហរដ្ឋ​អាមេរិក ​ប្រចាំ​កម្ពុជា បានប្រកាសឲ្យដឹង នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានមួយថា លោក «Joseph H. Felter» បានជួបជាមួយលោក នាង ផាត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៩នេះ ដោយពិភាក្សាពីចក្ខុវិស័យរួម ដែល​ចង់​ឲ្យ​តំបន់​ឥណ្ឌូ​ប៉ាស៊ីហ្វិក​មាន​ភាព​បើកចំហ និង​មាន​ភាពសេរី។
ក្នុងជំនួបនោះ ក៏មានការពិភាក្សាដែរ ជុំវិញទំនាក់ទំនងដ៏ល្អមួយ ​រវាង​យោធា និង​យោធា​ ថាអាចជួយ​កម្ពុជា ​ក្នុងការ​រក្សា​អធិបតេយ្យភាព​របស់ខ្លួន​បាន ដោយ​គ្មាន​ការបង្ខិតបង្ខំ ដើម្បី​ធានាបាន​នូវ​សន្តិភាព វិបុលភាព និង​ឯករាជ្យ​របស់​ប្រទេស​នេះ  សម្រាប់​មនុស្ស​ជំនាន់​ក្រោយ​។
សេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ស្ថានទូត នៃប្រទេសមហាអំណាច បានបញ្ជាក់ថា លោកឧបការីរង ​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារជាតិអាមេរិក នឹង​ពិភាក្សា​ពី​ជំហាន​បន្ទាប់ សម្រាប់​លើកកម្ពស់​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ រ​វាង​យោធា​និង​យោធា នៅពេលដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជា មាន​ភាពជឿនលឿន ​ក្នុងការ​ពង្រឹង​ស្ថាប័ន និង​អនុវត្ត​កំណែទម្រង់ ដែល​រួមមាន​ការទម្លាក់​ចោល​ប​ទ​ចោទប្រកាន់ ​លើ​លោក កឹម សុខា ប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ហើយ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ មានដំណើរការ​​ដោយ​សេរី​។
យ៉ាងណា ស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិក មិនបានបញ្ជាក់ថា លោក «Joseph H. Felter» បានជជែកពីករណីលោក កឹម សុខា នៅក្នុងជំនួបជាមួយលោក នាង ផាត នោះទេ។