«ហ៊ុន សែន រង់ចាំ​ដល់ថ្ងៃ​៣១កុម្ភៈ ទើបហ៊ានចាក់វ៉ាក់សាំង របស់ចិន» នេះ ជាការចំអកឡើង របស់លោក សម រង្ស៊ី មេដឹកនាំប្រឆាំង នៅចំពោះផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហររបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ដែលបានសម្រេចថា លោក«ឈប់ចាក់វ៉ាក់សាំង» ដែលជា​ជំនួយរបស់ប្រទេសចិន ក្រោមហេតុផលថា លោកមានអាយុ​ច្រើនជាង៦០ឆ្នាំ។
លោក ហ៊ុន សែន បានប្រកាសឲ្យដឹង ពីការប្ដូរជំហររបស់លោក តាមរយៈសំណេរផ្ទាល់ដៃ នៅលើបណ្ដាញសង្គម កាលពីល្ងាចថ្ងៃសុក្រ ទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១នេះ។ បុរសខ្លាំងនៅកម្ពុជា បានសរសេរថា៖
«ខ្ញុំទើបបានទទួលព័ត៍មាន តាមរយៈក្រសួងសុខាភិបាល ដែលបានទទួលលិខិតផ្លូវការ ពីការិយាល័យនៃ​ទីប្រឹក្សា​សេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម ប្រចាំស្ថានទូត​នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ប្រចាំ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលបញ្ជាក់ថា វ៉ាក់សាំងឈ្មោះសុីណូហ្វាម (SinoPharm) ចាក់បានតែមនុស្ស​មានអាយុពី ១៨ឆ្នាំ ទៅ៥៩ឆ្នាំតែប៉ុណ្ណោះ។»
មេដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ បានបន្តថា៖
«សម្រាប់ខ្ញុំ ដែលមានអាយុជាង៦៨ឆ្នាំទៅហើយ មិនទាន់អាចចាក់បានទេ។ ដូចនេះគម្រោងចាក់វ៉ាក់សាំង ដែលគ្រោងចាក់នៅថ្ងៃទី១០ កុម្ភៈ ២០២១ នៅមន្ទីរពេទ្យកាល់ម៉ែត្រ នឹងត្រូវលុបចោល អាស្រ័យដោយទាំងខ្ញុំ ទាំងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ផ្សេងទៀត​ភាគច្រើន មានអាយុលើសពី ៦០ឆ្នាំទៅហើយ មិនអាចចាក់បានទេ។»
ប៉ុន្មាននាទីក្រោយមក លោក សម រង្ស៊ី ដែលជាគូបដិបក្ខនយោបាយ ដ៏ស្រួចស្រាវរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសរសេរចំអក តបនឹងការប្ដូរជំហរខាងលើ ជាមួយនឹងពាក្យសំដី «ថ្ងៃ៣១កុម្ភៈ» ដែលបុរសខ្លាំងធ្លាប់ប្រើកន្លងមក។
ក្នុងចម្លើយ​ទៅនឹងសំនួរ របស់ប្រិយមិត្តម្នាក់ លោក សម រង្ស៊ី បានសរសេរឡើងថា៖
«ហ៊ុន សែន កំពុងភ័យ ពីព្រោះវ៉ាក់សាំងចិននេះ ប្រទេសនៅទ្វីបអឺរ៉ុប និងនៅទ្វីបអាមេរិកខាងជើង គេមិនទាន់ទទួលស្គាល់ទេ ដោយសារ​មិនទាន់មាន ការធានាប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាព របស់វ៉ាក់សាំងនេះ ឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់នៅឡើយទេ។ ហ៊ុន សែន រង់ចាំ​ដល់ថ្ងៃ​៣១កុម្ភៈ ទើបហ៊ានចាក់វ៉ាក់សាំង របស់ចិននេះ។»
កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ ទី៤ ខែកុម្ភៈ លោក ហ៊ុន សែន បានថ្លែងតាមសារសម្លេងមួយ ប្រកាសឲ្យដឹងថា វ៉ាក់សាំង «SinoPharm» ដែលជាជំនួយរបស់ចិន ប្រមាណ ៦០ម៉ឺនដូស ក្នុងចំណោម ១លានដូស នឹងមកដល់ប្រទេសកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី​០៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១។ នៅថ្ងៃនោះ កម្ពុជានឹងរៀបចំពិធីដ៏ធំដុំ ដើម្បីទទួលវ៉ាក់សាំង​ទាំងនោះ ដល់​ព្រលាន​យន្ដហោះពោធ៍ចិនតុង ក្រោមវត្តមានរបស់លោក ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី លោក ទៀ បាញ់ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី-រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារជាតិ និងលោក ហោ ណាំហុង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
ក្នុងសារសម្លេង​ដដែល លោក ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ទៀតថា លោកនឹងរៀបចំពិធី​ចាក់វ៉ាក់សាំង សម្រាប់​រូបលោក​ដំបូងគេ នៅថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ រួមជាមួយមន្ត្រីគ្រាក់ៗរបស់លោក ជាច្រើននាក់ទៀត៕