ប្រទេសកម្ពុជាបន្តមានចំណាត់ធ្លាក់ទាប ក្នុង​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន សម្រាប់ឆ្នាំ២០២០។ នេះ​បើតាមបញ្ជីសន្ទស្សន៍ របស់អង្គការអ្នកយកព័ត៌មានគ្មានព្រំដែន ដែលទើបនឹងចេញផ្សាយ ក្នុងថ្ងៃពុធ ទី២២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២០។
បញ្ជីសន្ទស្សន៍ បានគណនាពិន្ទុ ឆ្នាំ២០២០ សម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រអច្ឆរិយៈ មានប្រមាណជា ៤៥,៤៦ ដែល​ត្រូវ​នឹងចំណាត់ថ្នាក់ ១៤៤ ពីក្នុងចំណោម១៨០ប្រទេស​នៅលើពិភពលោក។ កាលពីឆ្នាំ២០១៩ កម្ពុជាទទួលបានពិន្ទុ ៤៥,៩០ ដែលត្រូវនឹងចំណាត់ថ្នាក់ ១៤៣។
កាលពីដើមខែមេសាថ្មីៗ អ្នកសារព័ត៌មានម្នាក់ ត្រូវបានអាជ្ញាធរក្រុងភ្នំពេញ ចាប់ខ្លួន និងបញ្ជូនឡើងទៅតុលាការ ចោទពីបទ«ញុះញង់» បន្ទាប់ពីអ្នកសារព័ត៌មានរូបនោះ បានផ្សាយ នូវសំដីលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែលលើកឡើង ពីវិធានការរបស់រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីទប់ស្កាត់នឹងជំងឺ «Covid-19»។
ទង្វើចាប់ចង់នេះ ត្រូវបានអង្គការអ្នកយកព័ត៌មានគ្មានព្រំដែន វាយតម្លៃថា ជាការប្រើលេស របស់រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ក្នុងអំឡុងពេល នៃការរាតត្បាតជំងឺដ៏ចង្រៃ ដើម្បីបំបិទមាត់អ្នកសារព័ត៌មាន ដែលមិនដើរតាមខ្សែបន្ទាត់ របស់រដ្ឋាភិបាល។
ក្នុង​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន កម្ពុជាអន់ជាង៥ប្រទេស និង​គ្រាន់​ជាង៤ប្រទេស​ក្នុងតំបន់
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានគេមើលឃើញថា មានចំនួនកាន់តែខ្សត់ទៅ បន្ទាប់ពី​យុទ្ធនាការ​បិទវិទ្យុច្រើនសិប និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយធំៗ ដោយរដ្ឋាភិបាល កាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០១៧។
តាំងពីថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០នេះមក គេហទំព័ររបស់ទស្សនាវដ្ដី មនោរម្យ.អាំងហ្វូ ដែលមានអាស័យដ្ឋាន «MONOROOM.info» ក៏មិនអាចឲ្យប្រិយមិត្តរបស់ខ្លួន ចូលទៅពិគ្រោះបានដែរ បន្ទាប់ពីទស្សនាវដ្ដីបានចុះផ្សាយ របាយការណ៍​ជាច្រើន ទាក់ទងជំងឺ«Covid-19»នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសចិនកុម្មុយនីស្ដិ៍។ ក្រុមអ្នក​បច្ចេកទេស​របស់ទស្សនាវដ្ដី បានសង្ស័យអំពីការរាំងខ្ទប់ណាមួយ ដោយអាជ្ញាធរកម្ពុជា។
អង្គការ «RSF» ដដែល បានចេញរបាយការណ៍មួយ កាលពីឆ្នាំ២០១៨ អះអាងថា ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយដែលអាចបន្ត​សម្លេង នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានមួយភាគ ជាកម្មសិទ្ធិរបស់អ្នកជិតដិត និងសមាជិកគ្រួសារ លោក ហ៊ុន សែន និងមួយភាគទៀត គ្រាន់តែជា«រោងចក្រផលិតព័ត៌មានក្លែងក្លាយ» ដើម្បីជាសម្លេង «ដែលបម្រើឲ្យម្ចាស់» ប៉ុណ្ណោះ។
នៅក្នុងតំបន់ ចំណាត់ថ្នាក់សន្ទស្សន៍​ឆ្នាំ២០២០ របស់ប្រទេសកម្ពុជា បានធ្លាក់ចុះអន់ជាង​ប្រទេសថៃ (លេខ១៤០) ភូមា (លេខ១៣៩) ហ្វីលីពីន (លេខ១៣៦) ឥណ្ឌូនេស៊ី (លេខ១១៩) ខណៈប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ទទួលបាន​ចំណាត់ថ្នាក់​ល្អជាងគេ នៅក្នុងចំណាត់ថ្នាក់ លេខ១០១។
យ៉ាងណា កម្ពុជាមានពិន្ទុ គ្រាន់ជាងប្រទេសចំនួន៤ នៅក្នុងតំបន់ ដែលសុទ្ធសឹងជាប្រទេសរាជានិយមផ្ដាច់ការ (ព្រុយណេ លេខ១៥២) ប្រទេសដឹកនាំដោយរបបឯកបក្ស (សិង្ហបូរី លេខ១៥៨) និងប្រទេសកុម្មុយនីស្ដិ៍ (ឡាវ លេខ ១៧២ – វៀតណាម លេខ១៧៥)៕