ហ៊ុន សែន ធ្លោយឲ្យដឹង​ពី​សម្ព័ន្ធភាព រវាង​កងទ័ព​និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន
ការប្រកាសប្រើលុយ របស់ក្រុមហ៊ុនឯកជន ឬក្រុមឧកញ៉ា ដើម្បីទិញរថយន្ដ​យោធា​ពីចិន យកមក​បំពាក់​ឲ្យកងកម្លាំងជាតិ បានតម្រូវឲ្យលោក ហ៊ុន សែន បញ្ចេញប្រតិកម្ម ដើម្បីការពារ​នយោបាយ​របស់លោក​មួយនេះ រហូតលោកបានធ្លោយមាត់ ឲ្យដឹងថា នៅ​ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ​អច្ឆរិយៈ គឺពិតជាមាន​សម្ព័ន្ធភាព រវាង​កងទ័ព​និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ។
ការធ្លោយមាត់​របស់លោក ហ៊ុន សែន ធ្វើឡើងក្នុងការចុះ ពិនិត្យមើល​ការដ្ឋាន​សាងសង់ អាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិភ្នំពេញថ្មី ដែលស្ថិតនៅឃុំព្រែកស្លែង ស្រុក​កណ្តាលស្ទឹង ខេត្ត​កណ្តាល នាព្រឹកថ្ងៃចន្ទទី២២ ខែមិថុនានេះ។
បុរសខ្លាំងនៅកម្ពុជា បានរៀបរាប់ឡើងថា៖
«នៅទីនេះ សូមបញ្ជាក់ឡើងវិញថា យើងអត់បានប្រើប្រាស់ថវិការដ្ឋ សូម្បីតែមួយ​សេន។ ប៉ុន្តែនយោបាយរបស់ខ្ញុំ គឺខឿនការពារជាតិ របស់ប្រជាជន។ អញ្ចឹង មិនមែន​ជារឿងថ្មី​ទេ ដែល ហ៊ុន សែន បានធ្វើរឿងនេះ ជោគជ័យខ្លាំងណាស់។»
បន្ទាប់មក បុរសអង្គុយក្នុងអំណាច តាំងពីជាង៣៥ឆ្នាំ បានបង្ហើប​យកករណី នៃការ​ចង​សម្ព័ន្ធភាព រវាងកងទ័ព និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន មកបញ្ជាក់ថា៖
«អញ្ចឹង បានជាមានអង្គភាព​ ធ្វើសម្ព័ន្ធភាព​ជាមួយគ្នា។ ក្រុមហ៊ុននេះ ធ្វើសម្ព័ន្ធភាព ជាមួយកងពលនោះ ឬក្រុមហ៊ុននេះ ធ្វើសម្ព័ន្ធភាព ជាមួយអង្គភាពនោះ។ អញ្ចឹងទេ វាទៅជាការផ្សារភ្ជាប់ រវាងកងទ័ពនិងប្រជាជន បេះមិនដាច់។ រហូតដល់ក្រុមហ៊ុនខ្លះ ក៏ធ្វើសម្ព័ន្ធភាព ជាមួយនឹងកងនគរបាល ការពារព្រំដែន។»
កាលពីពីរសប្ដាហ៍មុន រថយន្ដយោធាចិន ប្រមាណជា​២៩០​គ្រឿង ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន ទិញពីប្រទេសចិន ដោយប្រើប្រាក់​​ដែល​មន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល​អះអាងថា ​​រៃអង្គាស​បាន ពីសប្បុរសជន ដែលសុទ្ធសឹងជាឧកញ៉ាៗ អ្នកមានប្រាក់។
លោក ហ៊ុន សែន នៅបានប្រើវេទិកា ក្នុងព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះ ដើម្បីវាយបក ទៅកាន់ក្រុម​អ្នក​រិះគន់ និងមន្ត្រី​គណបក្សប្រឆាំង ដែលបានបរិហារការចំណាយខាងលើ ថាធ្វើឡើង​មិន​ត្រូវ​ទិសដៅ និង​មិនចំពេល។ លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានហៅក្រុមអ្នករិះគន់ទាំងនេះ ថាជា​ក្រុម​«តិរច្ឆាន» ដែលពូកែទើសសព្វគ្រប់។