ហ៊ុន សែន៖ «កម្ពុជា​ត្រូវតែមាន​សន្តិភាព​ជានិច្ច​»
នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានអះអាងឡើងវិញថា ប្រទេស​«កម្ពុជា​ត្រូវតែមាន​សន្តិភាព​ជានិច្ច​» ហើយលោកបានអំពាវនាវ ឲ្យរួមគ្នាថែរក្សា​ការពារ​សន្តិភាពនេះ ឲ្យខាងតែបាន និងបញ្ចៀសប្រទេស កុំឲ្យវិលធ្លាក់ទៅក្នុងភ្នក់សង្គ្រាមជាថ្មី។
ជាមួយនឹងរូបថតច្រើនសន្លឹក ក្នុងនោះមួយសន្លឹក បង្ហាញពីភាពបាក់បែក នៃអគារ​ធនាគារ​ជាតិ កណ្ដាលរាជធានីភ្នំពេញ ដែលត្រូវបានបំផ្លាញ នៅក្នុងសម័យសង្គ្រាម និង​ច្រើន​សន្លឹកទៀត បង្ហាញពីទិដ្ឋភាពបច្ចុប្បន្ន នៃបេះដូងប្រទេសកម្ពុជា លោក ហ៊ុន សែន បានសរសេរថា៖
«រូប១សន្លឹកសខ្មៅ ដែលយើងបានឃើញ គឺជាទិដ្ឋភាពមួយផ្នែក នៃទីក្រុងភ្នំពេញ ដែល​ត្រូវ​បានបំផ្លាញ និងបោះបង់ចោលដោយសារសង្រ្គាម​ និងរបបប្រល័យ​ពូជសាសន៍​ប៉ុលពត​ កាលពី​ឆ្នាំ​ ១៩៧៥​-១៩៧៩​។»
«ក្រោយពីកម្ពុជាមានសន្តិភាពពេញលេញ ជាង២០ឆ្នាំមកនេះ ទីក្រុងភ្នំពេញត្រូវបាន​អភិវឌ្ឍ ឲ្យរីកលូតលាស់​ទៅមុខឥតឈប់ឈរ។ យើងត្រូវរួមគ្នាថែរក្សា ការពារសន្តិភាព អោយខាន​តែបាន ដើម្បីកុំឲ្យប្រទេសជាតិ​វិលធ្លាក់ ទៅក្នុងភ្នក់ភ្លើង​នៃសង្រ្គាម និងការបំភ្លិចបំផ្លាញសារជាថ្មី។»
ការថ្លែងរបស់លោក ហ៊ុន សែន ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីការប្រកាសរបស់លោក សម រង្ស៊ី គូបដិបក្ខ​​នយោបាយ​ដ៏ធំមួយ​របស់​លោក អះអាងជាច្រើនលើក ប្ដេជ្ញាថានឹងវិលត្រឡប់​ចូលប្រទេសកម្ពុជា ឲ្យខាងតែបាន ក្នុងពេលខាងមុខ ដើម្បីដឹកនាំចលនាប្រឆាំង ឲ្យងើបឈរឡើងទាំងអស់គ្នា ប្រឆាំងរបបដឹកនាំសព្វថ្ងៃ។
កាលពីចុងសប្ដាហ៍មុន លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានព្រ​មាន​​​ថា នឹង​ក​ម្ទេ​ច​កង​​ទ័ព​ទាំងឡាយ​ណា ដែលងាកក្បាល​មក​ប្រឆាំង​លោក​ និងរំឭកឲ្យកងកម្លាំង ត្រៀមក​ម្ទេច​ក្រុម​​បដិវ​ត្តព​​ណ៌ ​ដែលលោកថា ប៉ុនប៉ងផ្តួល​រំលំរដ្ឋាភិបាល​ស្រ​ប់ច្បាប់​​រ​ប​​ស់លោក៕