ស្នងការ​ពាណិជ្ជកម្ម EU មិន​សង្ឃឹម​ថា ហ៊ុន សែន ងាក​មក​វិថី​ប្រជាធិបតេយ្យ
ស្នងការជាន់ខ្ពស់នៃសហភាពអ៊ឺរ៉ុប «EU» ទទួលបន្ទុកគោលនយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម អ្នកស្រី សេស៊ីលីយ៉ា ម៉ាលស្ត្រម (Cecilia Malmström) បានសំដែងក្ដីទុទិដ្ឋិនិយម នៅចំពោះជំហររបស់លោក ហ៊ុន សែន ក្នុងការងាកមករកការដឹកនាំប្រទេសកម្ពុជា តាមបែបលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ សេរីពហុបក្ស និងការគោរពសិទ្ធិមនុស្សត្រឹមត្រូវវិញ។
ការកត់សម្គាល់ ពីចរិតនយោបាយរបស់លោក ហ៊ុន សែន ដោយមេដឹកនាំអ៊ឺរ៉ុបរូបនេះ ធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចសម្ភាសផ្ដាច់មុខមួយ ជាមួយវិទ្យុអាស៊ីសេរី កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដើម្បីបញ្ជាក់ពីដំណើរនីតិវិធី របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ក្នុងជំហាន ទៅព្យួរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» ចេញពីប្រទេសកម្ពុជា។
ឆ្លើយតបនឹងសំនួរ របស់អ្នកសារព័ត៌មាន លោក មាន ឫទ្ធិ ដែលចង់ដឹង ពីក្ដីសង្ឃឹម​របស់មេដឹកនាំ​សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ចំពោះដំណើរជឿនលឿន ជាយថាហេតុ នៃការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងការដឹកនាំតាមគន្លងប្រជាធិបតេយ្យ ពីសំណាក់​បុរសខ្លាំង​កម្ពុជា​នោះ អ្នកស្រី សេស៊ីលីយ៉ា ម៉ាលស្ត្រម បានមានប្រសាសន៍ថា៖
«រឿងនេះ គឺស្ថិតក្នុងកណ្ដាប់ដៃទាំងស្រុង របស់លោក ហ៊ុន សែន និងរដ្ឋបាលរបស់លោក។ ពីព្រោះយើងគិតថា ស្ថានភាពបានដើរថយក្រោយ ជុំវិញវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ ដែលគណបក្សប្រឆាំងត្រូវគេរំលាយ ការបោះឆ្នោតជាតិមិនត្រូវបានទទួលស្គាល់ ដោយប្រទេសជាច្រើន​លើពិភពលោក យើងឃើញមានការកំហិតលំហ សម្រាប់សង្គមស៊ីវិល និងប្រព័ន្ធសារព័ត៌មានជាដើម។ ក៏មានការព្រួយបារម្ភជាច្រើន អំពីបទដ្ឋានការងារ និងការច្បាមយកដីធ្លី។»