CNRP៖ មេដឹកនាំមួយភាគ ប្រកាសវិលចូល​ប្រទេសថ្ងៃ​៤មករា​២០២១
មេដឹកនាំមួយភាគ របស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ (CNRP) បានប្រកាសនៅថ្ងៃអង្គារទី១ ខែឆ្នូនេះថា ពួកគេនឹងវិលត្រឡប់ ចូលប្រទេសកម្ពុជាវិញ នៅថ្ងៃទី៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ខាងមុខ។ នេះ បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់គណបក្សប្រឆាំង បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំដ៏ធំមួយ ត្រូវបានធ្វើឡើង កាលពីប៉ុន្មានថ្ងៃមុន។
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន ដែលចេញផ្សាយ ក្នុងថ្ងៃអង្គារ និងដែលបានធ្លាក់ មកដល់ដៃអ្នកសារព័ត៌មាន កាលពីប៉ុន្មាននាទីមុន បានសរសេរឲ្យដឹងថា ក្រុមមេដឹកនាំដែលប្រកាសធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ នឹងដឹកនាំដោយអ្នកស្រី មូរ សុខហួរ អនុប្រធានគណបក្ស ដោយមានការចូលរួមពីក្រុមសកម្មជន-អ្នកគាំទ្រ ដែលបានភៀសខ្លួន ចេញក្រៅប្រទេសតាំងពីច្រើនខែ (និងច្រើនឆ្នាំ) នោះផង។
គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលត្រូវបានតុលាការរបបក្រុងភ្នំពេញ រំលាយចោលកាលពី​ចុងឆ្នាំ២០១៧ បានសរសេរក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានថា៖
«ថ្នាក់ដឹកនាំ និងសកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលមានឈ្មោះក្នុងដីកាកោះ របស់តុលាការក្រុងភ្នំពេញ និងដែលកំពុងរស់នៅនិរទេសក្រៅប្រទេស ត្រូវវិលត្រឡប់ទៅកាន់ប្រទេសកម្ពុជា […] នៅថ្ងៃទី៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១។»
យ៉ាងណា នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាននោះ មិនមានបញ្ជាក់ពីការវិលត្រឡប់ របស់លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីរបស់គណបក្សនេះ ដូចដែលលោកធ្លាប់បានប្រកាស កាលពីពេលថ្មីៗនោះទេ៕
បន្ទាប់ពី​កូរ៉េខាងត្បូង តើ សម រង្ស៊ី គ្រោងទៅ​ប្រទេស​ណាទៀត​នៅអាស៊ី?
មន្ត្រីស្និតលោក សម រង្ស៊ី មេដឹកនាំប្រឆាំង បានអះអាងថា ការជួបជាមួយពលករខ្មែរ ក្នុងប្រទេសថៃ អាចជាជំហានក្រោយ បន្ទាប់ពី​កូរ៉េខាងត្បូង ដែលជាជំនួបជាមួយពលកររាប់ពាន់នាក់ កាលពីសប្ដាហ៍មុនរួច។ ប៉ុន្តែសម្រាប់អ្នកវិភាគ បានគិតថា ...
សម រង្ស៊ី តម្រូវ​ឲ្យ«ហ៊ុន សែន ត្រូវ​ដោះលែង កឹម សុខា មុន​គេ»
ត្រូវ​ដោះលែង កឹម សុខា ៖ ការប្ដូរជំហររបស់របបដឹកនាំក្រុងភ្នំពេញ ដែលមានគម្រោង​កែច្បាប់ជាថ្មី ដើម្បីបើក​លទ្ធភាព ឲ្យមន្ត្រីគណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ ទាំង១១៨នាក់ អាចមានសិទ្ធិ ធ្វើសកម្មភាពនយោបាយ​ឡើងវិញ បន្ទាប់ពី​ពួកគេ ត្រូវបានតុលាការហាមឃាត់ ...
ផៃ ស៊ីផាន៖ ការប្រកាស​វិលចូលស្រុក​របស់ សម រង្ស៊ី គឺដើម្បី​«ប្រមូលលុយ»