កម្ពុជា​មានពេល​៦ខែ ដើម្បី​«ស្ដារស្ថានភាព»​បើចង់រក្សាទុក EBA
ការប្រកាសបើកនីតិវិធីផ្លូវការ ដើម្បីឈានទៅដកប្រទេសកម្ពុជា ចេញពីកម្មវិធីអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» មិនមែនជាសេចក្ដីសម្រេចចុងក្រោយ របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ដែលថានឹងត្រូវព្យួរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ ក្នុងពេលនេះទេ។ ប៉ុន្តែសម្រាប់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប វាជាការកំណត់ពេលវេលា ដែលមានកាលវិភាគច្បាស់លាស់ ដើម្បីឈានទៅកាន់ទិសដៅនោះ ប្រសិនណាជាប្រទេសកម្ពុជា មិន«ស្ដារស្ថានភាព»ឲ្យល្អប្រសើរវិញទេ។
ដូចអ្នកស្រី សេស៊ីលីយ៉ា ម៉ាលស្ត្រម (Cecilia Malmström) តំណាងជាន់ខ្ពស់ នៃសហភាពអ៊ឺរ៉ុប ទទួលបន្ទុកគោលនយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម បានពន្យល់នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន ចេញផ្សាយកាលពីម្សិលម៉ិញអះអាងថា ការបើកនីតិវិធីផ្លូវការ ក្នុងថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩នេះ វាការចាប់ផ្ដើមរាប់ថ្ងៃជាផ្លូវការ សម្រាប់រយៈពេល៦ខែ ដែលសហភាអ៊ឺរ៉ុប ត្រូវឃ្លាំមើលប្រទេសកម្ពុជា យ៉ាងដិតដល់និងជាក់លាក់ ហើយវិធានការចាំបាច់ទាំងអស់ (ពីសំណាក់អាជ្ញាធរកម្ពុជា) ត្រូវដាក់ឲ្យចេញជារូបរាង ក្នុងរយៈពេលនេះ។
អ្នកស្រី ម៉ាលស្ត្រម បានថ្លែងព្រមាននៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាននោះថា៖
«នៅពេលយើងនិយាយថា គោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្មរបស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប ផ្អែកទៅលើគុណតម្លៃ [នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ] មិនមែននិយាយ ឲ្យរួច​តែពីមាត់​នោះទេ។»
ដោយអះអាងថា សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនៅតែបើកទ្វា ដើម្បីជជែកជាមួយកម្ពុជានោះ អ្នកស្រី សេស៊ីលីយ៉ា ម៉ាលស្ត្រម បានឲ្យដឹងទៀតដូច្នេះ៖
«យើងមានមោទនភាព​ណាស់ ព្រោះយើងជាលំហរទីផ្សារមួយ នៃលំហរទីផ្សារពិភពលោក ដែលបើកចំហជាងគេ សម្រាប់បណ្ដាប្រទេស ដែលមិនសូវមានការរីកចម្រើន ហើយមានភស្តុតាងច្រើនណាស់ ដែលបង្ហាញថា ការនាំចេញ​ទៅកាន់លំហរទី​ផ្សារដ៏ធំ របស់សហភាពអឺរ៉ុប អាចផ្តល់​នូវសន្ទុះសេដ្ឋកិច្ច​ដ៏សំខាន់​ សម្រាប់​ប្រទេស​ទាំងនោះ។ ជាការឆ្លើយតបវិញ យើងគ្រាន់តែស្នើឲ្យប្រទេសទាំងនោះ គោរពនូវគោលការណ៍​​ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ​មួយចំនួន។»
ខាងក្រោមនេះ ជាកាលវិភាគនៃនីតិវិធីរបស់គណៈកម្មការអ៊ឺរ៉ុប ដើម្បីឈានទៅដកប្រទេសកម្ពុជា ចេញពីកម្មវិធីអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» របស់ខ្លួន៖
១) ចាប់ពីថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩នេះ អាជ្ញាធរនៃប្រទេសកម្ពុជា មានពេល៦ខែ ដើម្បី«ស្ដារស្ថានភាព» ដោយបង្ហាញនូវចំណាត់ការជាក់លាក់ ក្នុងការវិលទៅកាន់វិថី នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និងការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស។ រយៈពេលនេះ សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនឹងឃ្លាំមើលប្រទេសកម្ពុជា យ៉ាងដិតដល់ជាងពេលណាៗទាំងអស់។
២) បន្ទាប់មកសហភាពអ៊ឺរ៉ុប ត្រូវការពេល៣ខែទៀត ដើម្បីរៀបចំរបាយការណ៍មួយឡើង។
៣) គណៈកម្មការអ៊ឺរ៉ុប មានពេល៣ខែយូរបំផុត (ដែលមានន័យថា អាចលឿនជាងនេះ) ដើម្បីធ្វើការសម្រេច​នៅទីបំផុតថា តើប្រទេសកម្ពុជា នឹងត្រូវព្យួរចេញ​ពីកម្មវិធីអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» ឬយ៉ាងណា។
៤) បើគណៈកម្មការអ៊ឺរ៉ុបសម្រេចថាត្រូវព្យួរ នោះការសម្រេចនេះ​​នឹងចូលជាធរមាន នៅ៦ខែក្រោយ។
ដូច្នេះរាប់ពីថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩នេះទៅ ពេលវេលាយូរបំផុត​ដែលសរុប​ទាំងការឃ្លាំមើល ការធ្វើរបាយការណ៍ ការសម្រេច និងទាំងការអនុវត្តន៍ មានរយៈពេល១៨ខែ ដើម្បីប្រព័ន្ធ «EBA» ត្រូវបានព្យួរជាស្ថាពរ ខណៈប្រទេសកម្ពុជា មានពេលតែ៦ខែដំបូងប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់អនុញ្ញាតឲ្យសហភាពអ៊ឺរ៉ុប ដើរត្រឡប់ក្រោយវិញ៕
ឧត្ដមសេនីយ៍ទាំង១២រូប ដែលត្រូវបានអង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្ស ចាត់ទុកថា មាន«បាតដៃកខ្វក់» ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ (រូបថតដោយ HRW)