លោក អង់តូនីញ៉ូ ហ្គូតេរេស (Antonio Guterres) អគ្គលេខាធិការ អង្គការសហប្រជាជាតិ បានអំពាវនាវ​នៅថ្ងៃចន្ទ​នេះ ឲ្យយោធានៃ​ប្រទេសភូមា ដែលបានធ្វើរដ្ឋប្រហារ កាលពី៣សប្ដាហ៍មុន ត្រូវ«បញ្ឈប់ជាបន្ទាន់» នូវការបង្ក្រាប​ទៅលើ​ការតវ៉ា​ទាំងឡាយ របស់ពលរដ្ឋភូមា។
សេចក្ដីអំពាវនាវរបស់លោក អង់តូនីញ៉ូ ហ្គូតេរេស ធ្វើឡើងតាមរយៈវីដេអូ ដែលត្រូវបានចាក់ផ្សាយ ក្នុងឱកាស​នៃការបើក​កិច្ចប្រជុំ​​ក្រុមប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស របស់អង្គការពិភពលោកមួយនេះ។
លោកថ្លែងឡើងថា៖
«ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំអំពាវនាវ​ទៅយោធាភូមា ឲ្យបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់ នូវការបង្ក្រាប ដោះលែងបណ្ដាអ្នកជាប់ឃុំ បញ្ឈប់អំពើហិង្សា និងត្រូវគោរព​សិទ្ធិមនុស្ស​ ក៏ដូចជាឆន្ទៈរាស្ត្រ ដែលបានបញ្ចេញសម្លេងរបស់ពួកគេ នៅក្នុងការបោះឆ្នោតថ្មីៗនេះ។»
ការថ្លែងរបស់ប្រមុខដឹកនាំអង្គការសហប្រជាជាតិ ធ្វើឡើងក្នុងពេលតែមួយ នៃកិច្ចពិភាក្សារបស់ក្រុមរដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស នៃសហភាពអ៊ឺរ៉ុប «EU» ដើម្បីសំដៅដាក់ទណ្ឌកម្មជាក់លាក់ និងចំទិសដៅ ទៅលើក្រុមមេដឹកនាំ​យោធាភូមា។
កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ចុងសប្ដាហ៍កន្លងមក កងកម្លាំងប្រដាប់ដោយអាវុធ បានបើកការបាញ់រះ ទៅលើហ្វូងបាតុករបណ្ដាល​​ឲ្យបាតុករស្លាប់ យ៉ាងហោចពីរនាក់ និងរបួសច្រើននាក់។
ការបង្ក្រាបនោះ ទទួលបានប្រតិកម្មភ្លាមៗ ពីលោក អង់តូនីញ៉ូ ហ្គូតេរេស ក្នុងយប់ថ្ងៃដដែល (យប់ថ្ងៃសោរ៍ ចូលមក​ព្រឹក​ថ្ងៃអាទិត្យ)។ អគ្គលេខាធិការ អ.ស.ប បានបង្ហោះសារ​នៅលើ​បណ្ដាញសង្គមទ្វីសធើរ ធ្វើការថ្កោលទោស ចំពោះ​ការប្រើប្រាស់​កម្លាំង បង្ក្រាប​ការតវ៉ា​របស់ពលរដ្ឋ ដែលគ្មានអាវុធដូច្នេះថា៖
«ខ្ញុំថ្កោលទោស ការប្រើប្រាស់អំពើហិង្សា ដ៏រង្គាល នៅភូមា។ ការប្រើប្រាស់កម្លាំងបង្ក្រាប ការសម្លុតគម្រាមកំហែង និង​ការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ ប្រឆាំងនឹងបាតុករអហិង្សា ជារឿងមិនអាចទទួលបានឡើយ។»
«ពលរដ្ឋគ្រប់រូប មានសិទ្ធិក្នុងការជួបជុំគ្នា ដោយសន្តិវិធី។ ខ្ញុំអំពាវនាវឲ្យគ្រប់ភាគីទាំងអស់ ត្រូវគោរពលទ្ធផល នៃ​ការបោះឆ្នោត និងត្រូវបង្កើត​ឲ្យមានឡើងវិញ នូវរដ្ឋាភិបាលស៊ីវិល៕»