នគរបាលអន្តរជាតិ (Interpol) បានអះអាងថា បានកម្ទេច​បណ្ដេញវ៉ាក់សាំងក្លែងក្លាយ ក្នុងប្រទេសដ៏សំខាន់ពីរគឺ នៅចិន​និងអាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង ។ នេះ បើតាមការសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់ស្ថាប័នអន្តរជាតិ ដែលមានស្នាក់ការធំ នៅក្រុងលីយ៉ុង (Lyon ប្រទេសបារាំង) ក្នុងចុងសប្ដាហ៍កន្លងមក ដោយបានព្រមានថា ចំណាត់ការខាងលើ គ្រាន់តែ​ជាការចាប់ផ្ដើមមួយប៉ុណ្ណោះ។
កាលពីថ្ងៃពុធ ថ្នាំវ៉ាក់សាំងក្លែងក្លាយ ដែលបន្លំធ្វើជាវ៉ាក់សាំង បង្ការជំងឺកូវីដ (Covid-19) ចំនួនប្រមាណ​ជា​២៤០០ដូស ត្រូវបានរឹបអូស នៅក្នុងប្រទេសអាហ្វ្រិកខាងត្បូង បន្ទាប់ពីទទួលបាន ការជូនដំណឹងពីនគរបាល​អន្តរជាតិ ដែលបានសង្ស័យករណីនេះ ថាមានជាប់ទាក់ទង​​នឹងបណ្ដាញម៉ាហ្វីយ៉ា ចេញពីប្រទេសចិន។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នោះ ជនជាតិចិន៣នាក់ និងជនជាតិហ្សំប៊ីម្នាក់ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួន និងអនុញ្ញាតឲ្យរកឃើញ «ម៉ាស់ក្លែងក្លាយ ក្នុងចំនួនជាច្រើន»​ថែមទៀត។
នគរបាលអន្តរជាតិ ក៏បានសហការជាមួយអាជ្ញាធរចិន ក្នុងការកំណត់អត្តសញ្ញាណ នៃបណ្តាញលក់​វ៉ាក់សាំង​ក្លែងក្លាយ និងកន្លែង​ផលិតវ៉ាក់សាំងទាំងនេះ ដែលឈានទៅដល់​​ការចាប់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ចំនួន៨០នាក់ រួមនឹង​ការរឹបអូស​វ៉ាក់សាំងក្លែងក្លាយ ចំនួន៣០០០ដូស នៅនឹងកន្លែង។