ក្នុងប្រទេសបារាំង លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានបើកសមាគមថ្មីមួយ ហៅថា​«សមាគម​ការពារសិទ្ធិ និងសេរីភាព នៃអតីត​អ្នកជំងឺ​កូវីដ-១៩ (Association de Défense des Droits et Libertés des Anciens Malades de la Covid-19)»។
សមាគមខាងលើនេះ ត្រូវបានស្នងការដ្ឋាននគរបាល នៃរដ្ឋធានីប៉ារីស ប្រកាសទទួលស្គាល់ នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ តាមរយៈលិខិតផ្លូវការមួយ ចុះថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ដែលទស្សនាវដ្ដីមនោរម្យ.អាំងហ្វូ បានចូលទៅពិគ្រោះ។
នៅលើគេហទំព័ររបស់សមាគម គេឃើញលោក សម រង្ស៊ី សរសេរបង្ហោះសារខ្លីៗ និងអត្ថបទវែង-លំអិតជាច្រើន ស្ដីពីស្ថានភាពរបស់អ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលទទួលបានការជាសះស្បើយឡើងវិញ ហើយដែលលោកអះអាងថា ជាអ្នកជំងឺដែលមានអង្គការពារ (ឬភាពស៊ាំ) ទល់នឹងជំងឺរាតត្បាតខាងលើ និងមិនអាចក្លាយខ្លួន ទៅជាភ្នាក់ងារចម្លងជំងឺនេះ ទៅកាន់អ្នកដទៃទៀតឡើយ។
បុព្វហេតុរបស់សមាគម ត្រូវបានសរសេរឡើង​ចំនួន៣បន្ទាត់ ដែលយើងអាចសង្ខេបខ្លឹមសារ មកថា សមាគម​​«ទាមទារ​ឱ្យមាន​ការទទួលស្គាល់ ពីភាពស៊ាំដ៏ជាក់លាក់ និងស្នើឱ្យមានឡើងវិញជាធម្មតា នូវសិទ្ធិនិងសេរីភាព» នៃអតីត​អ្នកជំងឺ​កូវីដ-១៩ ដែលបានជាសះស្បើយទាំងនោះ។
លោក សម រង្ស៊ី ខ្លួនលោក ក៏ធ្លាប់បានចូលទៅការពារ និងតាមដានសវនាការ របស់ក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបារាំង (Conseil d’Etat *) កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃទី៤ ខែឧសភានេះដែរ។ សវនាការនោះ បើកធ្វើឡើងតាមការស្នើសុំ របស់សមាគមខាងលើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ថា អ្នកដែលបានឈឺ​ជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយបានជាសះស្បើយ​ដោយមានភាពស៊ាំ នឹងមិនអាចនាំ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ នេះ ឲ្យឆ្លង​ដល់អ្នកដទៃទេ។
ក្នុងពេលកន្លងមក លោក សម រង្ស៊ី បានបង្កើត និងដឹកនាំចលនា ឬសមាគមជាច្រើន នៅក្រៅប្រទេស។ បន្ទាប់ពី​បាន​និរទេសខ្លួន ដើម្បីគេចចេញពីការចាប់ចង ពីសំណាក់ប្រព័ន្ធតុលាការនៅកម្ពុជា មេដឹកនាំប្រឆាំងរូបនេះ បានបង្កើត​សមាគម​ថ្មីមួយ មានឈ្មោះថា «សមាគមដើម្បី​លើក​តម្កើង​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា»។
ក្រោយការរំលាយគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដោយរបបក្រុងភ្នំពេញ នៅចុងឆ្នាំ២០១៧ លោកក៏បានបង្កើតចលនា​មួយទៀត ឈ្មោះ«ចលនាសង្គ្រោះជាតិ» ដែលត្រូវបានលោកអះអាងថា ដើម្បីសង្គ្រោះគណបក្សប្រឆាំងមួយនេះ ឲ្យមានដំណើរការ​ឡើងវិញ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕
——
(*) Conseil d’Etat : ក្រុមប្រឹក្សាររដ្ឋបារាំង មានតួនាទីមួយ ពីចំណោមតួនាទីជាច្រើន នោះគឺជាតុលាការរដ្ឋបាលថ្នាក់កំពូល នៅក្នុងប្រទេសបារាំង។