ដំណឹងចុងក្រោយ ដែលផ្សាយតាមរយៈប្រព័ន្ធឃោសនា របស់របបក្រុងភ្នំពេញ បានឲ្យ​ដឹង​ថា លោកសាស្ត្រាចារ្យ ត្រូវបានចាប់ខ្លួន ពីបទល្មើស«ជាក់ស្ដែង» ទាក់ទងនឹងការ«ញុះញង់ បង្កឲ្យ​មានភាព​វឹកវរធ្ងន់ធ្ងរ ដល់សន្តិសុខសង្គម តាមមាត្រា៤៩៥ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ»។ លោក​សាស្ត្រាចារ្យ ទំនងជាត្រូវបានបញ្ជូនខ្លួន ទៅកាន់​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
លោក គ្រូ រ៉ុង ឈុន ត្រូវបានប៉ូលីសជាច្រើនឡាននាំចេញពីផ្ទះរបស់គាត់នៅល្ងាចមិញនៅម៉ោងប្រហែល៩ និង៤០នាទី…
Posted by CATU – សហព័ន្ធសហជីពកម្ពុជា on Friday, 31 July 2020
ក្នុងព្រឹកថ្ងៃនេះដែរ គណៈកម្មាធិការចម្រុះ កិច្ចការព្រំដែន ដែលជាសេនាធិការមួយ របស់​របបដឹកនាំក្រុងភ្នំពេញ បានចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍ បដិសេធការលើកឡើង របស់លោក រ៉ុង ឈុន ដែលបាន​អះអាង​នៅក្នុង​សេចក្ដីថ្លែងការណ៍ កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា ជុំវិញ​បញ្ហា​នៅតាមព្រំដែន កម្ពុជា-វៀតណាម។ គណៈកម្មកាធិការនោះ បានហៅទង្វើរបស់​លោកសាស្ត្រាចារ្យ ថាបានផ្សាយ​ព័ត៌មាន​មិនពិត និងបំផ្លើស អំពី​បញ្ហាព្រំដែន ជាមួយ​ប្រទេស​​ជិតខាង ក្នុងគោលបំណង​ឲ្យមតិជាតិ និងអន្តរជាតិ មានការភ័ន្តច្រឡំ។
ក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍ ចុះថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា លោកសាស្ត្រាចារ្យ​បានលើកឡើងថា៖
«ការបោះ បង្គោលព្រំដែន ពីលេខ​១១៤ ដល់លេខ១១៩ មានភាពមិនប្រក្រតីច្រើន ដែល​ធ្វើឲ្យពលរដ្ឋបាត់បង់ដី​អាស្រ័យផល ទៅខាងភាគីយួនជាច្រើនហិកតា ហើយបើ​គិតពី​បន្ទាប់​ព្រំដែន ចាស់មកដល់ការបោះបង្គោលឡាក់ និងបង្គោលរណបថ្មី បានចូល​មក​ប្រហែល ៥០០ម៉ែត្រក្នុងដីកម្ពុជា… ។ ខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែន ចេះតែរំកិល​បន្តិច​ម្តងៗ​ចូល​មកក្នុង​ទឹកដីកម្ពុជា ប្រមាណ ៣គីឡូម៉ែត្របច្ចុប្បន្ននេះ។»
មេដឹកនាំសហជីពរូបនេះ រៀបរាប់ទៀតថា៖
«អាជ្ញាធរយួនបានមកចូលរួមបណ្តេញ និងរុញច្រានប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលរងគ្រោះ​ពីដីធ្លី​ចូលប្រមាណ​ជាង​២០០ម៉ែត្រ ក្នុងដីខ្មែរ ដែលអាជ្ញាធរខ្មែរ មិនបានទប់ស្កាត់​ចំពោះទង្វើ​អាជ្ញាធរ យួនធ្វើមកលើ​ពលរដ្ឋរងគ្រោះ នៅឃុំ​ត្រពាំងផ្លុង ស្រុក​ពញាក្រែក ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ៕»