សង្ឃ​«អាចសឹក​មកធ្វើ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី»​ពេល ហ៊ុន សែន កម្ចាត់​ក្រុមប្រឆាំង​អស់
ព្រះសង្ឃអាចសឹកលាចាកសិក្ខាបទ ដើម្បីឡើងធ្វើជានាយករដ្ឋមន្ត្រី នៅពេលណាលោក ហ៊ុន សែន កម្ចាត់​ក្រុមប្រឆាំង​អស់ ជាស្ថាពរ។ នេះ ជាការអះអាងរបស់បុរសខ្លាំងកម្ពុជា ក្នុងចម្លើយដ៏គ្រោតគ្រាតមួយ តបទៅនឹងការបិណ្ឌបាត្រ របស់ព្រះសង្ឃមួយអង្គ ដែលស្នើឲ្យលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី លាចេញពីតំណែង ទៅដាំបន្លែផ្លែឈើ ដូចដែលលោកតែងបង្ហាញ តាមរយៈរូបភាពជាមួយភរិយាលោក ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយ។
ការឆ្លើយឆ្លងរវាងលោក ហ៊ុន សែន និងព្រះតេជគុណ អ៊ុក ស៊ីថា ដែលកំពុងគង់ក្នុងទីអារាមមួយ ក្នុងប្រទេសបារាំង ធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃពុធ ទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩សប្ដាហ៍មុន នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការ របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី។ ព្រះសង្ឃមានសង្ឃដីកា ជាសំណេរថា៖
«ក្នុងនាមអាត្មាមានឈាមជ័រ ជាខ្មែរម្នាក់ សូមជួយអបអរ សាទរដល់លោកតាឧបាសក និងលោកយាយឧបាសិកា ទាំងពីរនាក់ផង ដែលបានលះបង់ដ៏ធំគឺ អំណាច បុណ្យស័ក្តិទាំងឡាយ ដែលមានសព្វថ្ងៃ ប្រគល់ទៅឲ្យអ្នកដទៃបន្តវេន ដើម្បីយុវជន និងប្រទេសជាតិខ្មែរជានិរន្ត ហើយងាកមករក ការដាំដំណាំហូបផ្លែ មានបន្លែ និងផ្លែឈើ ជាដើមនេះ។ គឺជាការប្រពៃណាស់សម្រាប់សុខភាព។»
ព្រះតេជគុណ អ៊ុក ស៊ីថា បន្តថេរដីកាឲ្យធម៌ ទៅលោក ហ៊ុន សែន ថា៖
«មិនថាឡើយអំណាចទេ សូម្បីតែ​របស់​មានតម្លៃ មិនអាចកាត់ថ្លៃបានក៏ដោយ ក៏មិនអាចយកទៅតាមខ្លួនបានដែរ។ អ្វីដែលយកទៅតាមខ្លួនបានគឺ កុសលកម្ម និង​អកុសលកម្ម ពិសេសជាងនេះទៅទៀត គឺការមិនប្រមាថ ជាធម៌ដ៏ឧត្តមសម្រាប់ខ្លួនយើង ដូច្នេះ សូមលោកឧបាសក-ឧបាសិកាទាំងពីរ រៀនធម៌ផង និងពិចារណាអំពី អនិច្ចំ ទុក្ខំ អនត្តា។»
«ជាងនេះទៅទៀត សូមប្រកាន់ឲ្យខ្ជាប់ នូវកុសលកម្មបថ១០ និងព្យាយាមហ្វឹកហាត់ ធ្វើសមាធិរាល់ថ្ងៃ ទើបប្រពៃ និងសូមបិណ្ឌបាត្រដល់ញោមឧបាសក ហ៊ុន សែន មេត្តាឆាប់ចូលនិវត្ត៍ ដើម្បីសុខភាពរឹងមាំ និងកាន់តែមានភាពស្និទ្ធស្នាល ជាមួយក្រុមគ្រួសារថែមទៀត។ ប្រសិនបើនៅបន្តស្រឡាញ់អំណាចបន្តទៀត ប្រាកដណាស់ នឹងកាន់តែទ្រុឌទ្រោម។»