នៅមុននេះបន្តិច សភាអ៊ឺរ៉ុបទើបនឹងអនុម័តដំណោះស្រាយមួយ ជុំវិញស្ថានភាពនយោបាយ ការគោរព​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ និងសិទ្ធិមនុស្ស នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយទាមទារឲ្យគណៈកម្មអ៊ឺរ៉ុប គ្រោងដាក់​ទណ្ឌកម្ម លើសេដ្ឋកិច្ច​និងមេដឹកនាំកម្ពុជា បន្ថែមទៀត។
ដំណោះស្រាយ៧ចំណុច ដែលមានលេខ «P9_TA(2023)0085» បានលើកយកមកបញ្ជាក់ នូវករណី នៃការផ្ដន្ទាទោស​លើប្រធានគណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា ការបិទស្ថាប័នសារព័ត៌មាន​«VOD» រួមនឹងករណីបង្ក្រាបលើសកម្មជននយោបាយ សិទ្ធិមនុស្ស បរិស្ថាន និងសហជីព ពីសំណាក់អាជ្ញាធរ​របបក្រុងភ្នំពេញ។
ការអនុម័តរបស់សភាអ៊ឺរ៉ុប ទៅលើដំណោះស្រាយខាងលើ ធ្វើឡើងក្រោមសម្លេងគាំទ្រ របស់តំណាងរាស្ត្រអ៊ឺរ៉ុប ៤៩៦សម្លេង – សម្លេងប្រឆាំង ១១សម្លេង និងសម្លេង​អនុប្បវាត ៣៦សម្លេង ដោយធ្វើការទាមទារ​ឲ្យ​ដោះលែង​លោក កឹម សុខា ជាបន្ទាន់ និងដោយគ្មានលក្ខណ្ឌ – ការផ្ដល់អាជ្ញាប័ណ​ឡើងវិញ ដល់​សារព័ត៌មាន«VOD» – ដោះលែង​រាល់អ្នកទោសមនសិការ និងបើកលំហរប្រជាធិបតេយ្យ និងសិទ្ធិមនុស្ស។
ជាពិសេស អាជ្ញាធររដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ចាំបាច់ត្រូវធានា សម្រាប់ការបោះឆ្នោតសកល ខែកក្កដា​ខាងមុខ ត្រូវមានភាពសេរី យុត្តិធម៌ និងអាចទទួលយកបាន ដោយមានការចូលរួម ពីគ្រប់គណបក្ស និងតួអង្គ​នយោបាយ។
នៅត្រង់ចំណុចទី៤ នៃដំណោះស្រាយខាងលើ សរសេរជាអាទិ៍ថា៖
«ប្រើប្រាស់មធ្យោបាយនយោបាយ ដែលមានទាំងអស់ រួមទាំងការព្យួរការអនុគ្រោះពន្ធ ‘អ្វីគ្រប់យ៉ាង​លើកលែង​តែអាវុធ (Everything But Arms – EBA)’ របស់កម្ពុជា ប្រសិនបើការបោះឆ្នោត​ឆ្នាំ២០២៣ ខុសពី​ស្តង់ដារអន្តរជាតិ ឬការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សនៅតែបន្ត។»
ខណៈនៅក្នុងចំណុចទី៦ សភាអ៊ឺរ៉ុបបានបញ្ជាក់ទៀតថា៖
«ជំរុញឱ្យក្រុមប្រឹក្សាអនុម័តទណ្ឌកម្ម ឲ្យចំគោលដៅ​និងដោយផ្ទាល់ ក្រោមគោលនយោបាយ​ នៃការដាក់​ទណ្ឌកម្ម​សិទ្ធិមនុស្សសកល របស់​សហភាពអឺរ៉ុប ដើម្បីកំណត់ពីការទទួលខុសត្រូវ នៃបុគ្គលទាំងឡាយ​ណា ដែលរំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរ និងជាប់ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការរំលាយ និងការគាបសង្កត់​​ជាបន្តបន្ទាប់ ទៅលើគណបក្សប្រឆាំង​នៅ​កម្ពុជា៕»
ហ៊ុន សែន ថា​ព័ត៌មាន​ស្ដីពី​អង្ករ​សិប្បនិមិត្ត ជា​«សង្គ្រាមចិត្តសាស្ត្រ»