• សេរីភាពបញ្ចេញមតិនិងសេរីភាពក្នុងការបង្កើតសមាគម
• សិទ្ធិក្នុងការរៀបចំ និងជួបប្រជុំជាសមូហភាព
• ការបណ្ដេញចេញ ពីដីធ្លីផ្ទះសម្បែង បង្កឡើងពីសម្បទានដីសេដ្ឋកិច្ច (សម្បទានដីសេដ្ឋកិច្ច) ជាពិសេសនៅក្នុងវិស័យស្ករអំពៅ។
បេសកកម្មចុងក្រោយ និងការរំឭក
បន្ទាប់ពីបេសកកម្មចុងក្រោយនេះ សហភាពអ៊ឺរ៉ុបនឹងចេញរបាយការណ៍ វាយតម្លៃពីស្ថានការណ៍ នៃការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ ចាប់ពីពាក់កណ្ដាលខែសីហា ឆ្នាំ២០១៩ខាងមុខនេះ ហើយប្រទេស​កម្ពុជា នៅមានឱកាស១ខែ ដើម្បីធ្វើការឆ្លើយតប នឹងរបាយការណ៍នោះ។
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន បានបញ្ជាក់ថា គោលបំណងរបស់សហភាពអឺរ៉ុប គឺដើម្បីដោះស្រាយក្ដីកង្វល់ទាំងឡាយ ទាក់ទងបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ។ សហភាពអឺរ៉ុបបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួន ក្នុងកិច្ចធ្វើការជាមួយអាជ្ញាធរកម្ពុជា ដើម្បីសំរេចបាន នូវគោលបំណងទាំងនេះ តែបានរំឭកប្រទេសកម្ពុជា ថា«ត្រូវ»តែបង្ហាញ ពីភាពជឿនលឿនពិតប្រាកដ និងគួរឱ្យជឿជាក់បាន ទាក់ទងនឹងកង្វល់ ដែលបានលើកឡើង។
យ៉ាងណា ប្រតិភូសហភាពអ៊ឺរ៉ុប​បានកត់សម្គាល់ ពីវិធានការមួយចំនួន ដែលកម្ពុជាបានលើកឡើង ចំពោះការកែលម្អ អនុលោមតាមបទដ្ឋានអន្តរជាតិ ស្តីពីសេរីភាពនៃការបង្កើតសមាគម និងការជួបប្រជុំជាសមូហភាព ក៏ដូចជាការដោះស្រាយវិវាទដីធ្លីមួយចំនួន ទាក់ទងនឹងសម្បទានដីធ្លី​សេដ្ឋកិច្ច។
កម្ពុជា ជាប្រទេសទីពីរ ដែលទទួលបានផលចំណេញយ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់ ពីកម្មវិធីអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» ក្នុងការនាំទំនិញរបស់ខ្លួន ចូលទៅក្នុងលំហរទីផ្សារ «EU»។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០១៨កន្លងទៅនេះ ទំនិញកម្ពុជាមានបរិមាណ គិតជាតួលេខច្រើនជាង​១៨% នៃទំនិញទាំងអស់ ដែលនាំចូលក្នុងសហភាពអ៊ឺរ៉ុប ក្រោមកម្មវិធីអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» ដែលត្រូវជាទឹកប្រាក់ ៥,៣ពាន់លានអ៊ឺរ៉ូ (ប្រមាណជា៦ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក)៕