Covid-19 ៖ កឹម សុខា ចូលរួម​មរណទុក្ខ​សព​ទាហាន​មួកខៀវ​ខ្មែរ
ប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា បានសំដែងសមានចិត្ត ចូលរួមមរណទុក្ខ ចំពោះសពទាហានខ្មែរ​មួយរូប ដែលបានស្លាប់ ដោយជំងឺ «Covid-19» ក្រោមបេសកកម្ម​សន្តិភាព របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ នៅក្នុងប្រទេសម៉ាលី។
នៅលើបណ្ដាញសង្គម មេដឹកនាំប្រឆាំង បានសរសេរឲ្យដឹងថា៖
«ខ្ញុំសូមសម្តែង នូវសេចក្តីក្រៀមក្រំ និងសោកស្តាយយ៉ាងខ្លាំង ដោយបានទទួលដំណឹងថា លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សាវី ជាទាហ៊ានមួកខៀវកម្ពុជា ដែលបានទៅបំពេញ បេសកកម្ម មនុស្សធម៌ ក្រោមឆ័ត្រអង្គការសហប្រជាជាតិ បានទទួលមរណភាព ដោយ​ជម្ងឺ​កូវីដ-១៩ ពីថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០ នៅប្រទេសម៉ាលី។»
លោក កឹម សុខា បន្តថា៖
«ខ្ញុំសូមចូលរួមរំលែកទុក្ខ ដ៏ក្រៀមក្រមនេះ ជាមួយក្រុមគ្រួសារសព និងសូមឧទ្ទិស​បួងសួង សូមឲ្យដួង​វិញ្ញាណក្ខន្ធ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សាវី បានទៅសោយសុខ ក្នុង​សុគតិភព កុំបីឃ្លៀងឃ្លាត​ឡើយ។»
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានឲ្យដឹងថា លោក​ឧត្ដមសេនីយទោ ស សាវី បានទទួលមរណភាព តាំងពីព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា​​ម្សិលម៉ិញ។ លោក សាវី បានក្លាយជា ទាហានខ្មែរដំបូងគេ ដែលបានស្លាប់ ដោយសារជំងឺដ៏ប្រល័យ៕