Covid-19៖ កម្ពុជាមាន៥​ករណី​បន្ថែម ក្នុងនោះមន្ត្រី​ការទូត​អាមេរិក២នាក់
ក្នុងថ្ងៃសុក្រនេះ ប្រទេសកម្ពុជាបន្តរកឃើញ ករណីឆ្លងជំងឺ«Covid-19» ចំនួន៥នាក់​បន្ថែមទៀត ក្នុងនោះមន្ត្រី​ការទូត​អាមេរិក២នាក់ បន្ទាប់ពីពួកគេទាំងនោះ បាន​ធ្វើ​ដំណើរចូលប្រទេសកម្ពុជា តាមផ្លូវយន្ដហោះ។ នេះ បើតាមការអះអាងរបស់ ក្រសួង​សុខាភិបាល​កម្ពុជា នៅក្នុងសេចក្ដីជូនព័ត៌មានមួយ ដែលចេញផ្សាយ កាលពីមុននេះ​បន្តិច។
ក្រសួងសុខាភិបាល បានអះអាងថា មន្រ្តីការទូតជាន់ខ្ពស់អាមេរិក​ ទាំង២នាក់ បានមក​ដល់កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា​ តាមជើងយន្ដហោះ លេខ «KE689» របស់កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង​ ​​ដែល​ផ្ទុកអ្នក​ដំណើរចំនួន​ ៩១នាក់។ នៅខណៈនេះ មន្ត្រីទាំងនោះ កំពុងស្ថិតនៅ​បន្ទប់ដាច់​ដោយ​ឡែក ​ក្នុងស្ថានទូត​អាមេរិក នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
រីឯអ្នកដំណើរ​ដែលមានលទ្ធផលតេស្តអវិជ្ជមាន​ ត្រូវបានដាក់ដាច់ឡែក នៅមណ្ឌល​ចត្តាឡីស័ក​​ទ័ពអាកាស​ រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន១០នាក់ និងនៅសណ្ឋាគារមួយ ក្នុង​សង្កាត់​បឹងកេងកង១ ចំនួន៧៩នាក់ផ្សេងទៀត។
សម្រាប់អ្នកជំងឺ៣នាក់ទៀត ជាពលរដ្ឋខ្មែរ ក្នុងនោះ បុរសម្នាក់អាយុ ៣៥ឆ្នាំ កុមារាម្នាក់ (ដែលជាកូនប្រុសរបស់បុរស) អាយុ ៥ឆ្នាំម្នាក់ និងស្រ្តីម្នាក់ទៀត អាយុ ៦០ឆ្នាំ។ អ្នកទាំងបី បានធ្វើដំណើរត្រលប់ ពី​សហ​រដ្ឋអាមេរិក ​​​កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា តាមជើងហោះហើរ​លេខ «BR265» របស់ប្រទេសចិន ដែល​ផ្ទុកអ្នកដំណើរ​រួមសរុបចំនួន ៧៧ នាក់។
បច្ចុប្បន្នអ្នកជំងឺទាំង៣ខាងលើ កំពុងសម្រាកព្យាបាល នៅមណ្ឌលសុខភាពចាក់អង្រែក្រោម រាជធានីភ្នំពេញ ខណៈអ្នករួមដំណើរក្នុងយន្ដហោះ ត្រូវបានដាក់ ឲ្យនៅដាច់ដោយឡែក នៅមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក្ដទ័ពអាកាស ចំនួន៨នាក់ និងនៅឯសណ្ឋាគារ អូខេប៉ាឡេស ចំនួន៦៦នាក់ទៀត។
ក្រសួងសុខាភិបាល បានអះអាងទៀតថា គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ ប្រទេស​កម្ពុជាមានករណី អ្នកផ្ទុកកូវីដ១៩ សរុបចំនួន១៧១នាក់ ដែលក្នុងនោះ​ព្យាបាលជាសះស្បើយ ចំនួន១៣៣នាក់៕
នៅ​ថ្ងៃ​ចន្ទ​នេះ ប្រទេសក្រិចបានអនុវត្តបម្រាម ដាក់ពលរដ្ឋនៅទូទាំងប្រទេស ឲ្យនៅតែក្នុងផ្ទះ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំង នឹងការរីករាលដាល នៃមេរោគ«កូរូណា» ឬ«Covid-19» និងតាមការសម្រេច របស់រដ្ឋាភិបាល របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី «Kyriakos Mitsotakis»។  ...
អង្គការ«OSCE» ចោទ ត្រាំ ថា​«រំលោភអំណាច​យ៉ាងងងើល»