«សង្គមស៊ីវិល»ជិត១០០ បារម្ភ​ពីការវិលទៅអតីតកាល បើបាត់​«EBA-GSP»
ក្រុមអ្នកវិភាគ-អ្នកឃ្លាំមើល រួមនឹងអង្គការ​-សង្គមស៊ីវិល ប្រមាណជា៨៥នាក់/ស្ថាប័ន បានចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍រួមមួយ នៅថ្ងៃនេះ សំដែងការព្រួយបារម្ភ ចំពោះស្ថានភាពនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រោយពីអ្វីមួយ ដែលពួកគេទាំងនេះ បានអះអាងថា ការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងគោលការណ៍ប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវបានធ្លាក់ចុះ។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍នោះ បានបញ្ជាក់ថា ការធ្លាក់នៃការគោរពសិទ្ធមនុស្ស និងគោលការណ៍ប្រជាធិបតេយ្យនោះ កើតមានចាប់តាំង ពីការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្ត ឆ្នាំ២០១៨ ដោយក្រុមអ្នកនយោបាយមួយក្រុម ដែលមានអ្នកគាំទ្រ ជិតពាក់​កណ្តាលប្រទេស ត្រូវបានរំលាយ និងហាមឃាត់ ធ្វើសកម្មភាពនយោបាយ មិនឱ្យចូលរួមការបោះឆ្នោត ឆ្នាំ២០១៨ រួមទាំងការបិទប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ និងការចោទប្រកាន់ដោយគ្មានមូលដ្ឋាន ដល់អង្គការសង្គមស៊ីវិលថា មាននិន្នាការបដិវត្តន៍ពណ៌។
ក្រុមវិភាគ-អ្នកឃ្លាំមើលទាំងនោះ បានអះអាងថា ប្រសិនបើស្ថានភាពនេះ នៅតែបន្ត អាចនាំឱ្យកម្ពុជាប្រឈម នឹងទណ្ឌកម្មសេដ្ឋកិច្ច អសន្តិ​សុខនិងអស្ថេរភាព ដូចអតីតកាលជាមិនខាន។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍នោះ បានអំពាវនាវឲ្យចូលរួមការពារ និងលើកតម្កើង នូវស្មារតីនៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពក្រុងប៉ារីស ឆ្នាំ១៩៩១ និងរដ្ឋធម្មនុញ្ញកម្ពុជា ហើយជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាល គប្បីចរចាជាមួយសហភាពអ៊ឺរ៉ុប និងសហគមន៍អន្តរជាតិ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានយោបាយ និងស្ដារប្រជាធិបតេយ្យ ជាពិសេសដើម្បីចៀសវាង ការបាត់បង់ប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ «EBA» របស់សហភាពអ៊ឺរ៉ុប និង«GSP» របស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលបានផ្ដល់គុណប្រយោជន៍ សម្រាប់កម្ពុជា៕