អាស៊ានថា ព្រះរាជា សីហមុនី ល្បី​ខាង​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ដ៏ខ្លាំង​មួយអង្គ
សមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហៅកាត់ថា «អាស៊ាន / ASEAN» បានអះអាងថា ព្រះមហាក្សត្រកម្ពុជា ព្រះករុណាព្រះបាទ​សម្ដេច​ព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ទទួលបានការកោតសរសើក្រៃលែង ថាជាមេដឹកនាំ និងជាអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស ដ៏ខ្លាំងមួយអង្គ។
ស្ថាប័នអាស៊ាន បានអះអាងដូច្នេះ នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការបស់ខ្លួន កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩ ពោលគឺនៅចំថ្ងៃចម្រើនព្រះជន្ម របស់ព្រះមហាក្សត្រកម្ពុជា ទ្រង់យាងចូល៦៦ព្រះវស្សា​។ សមាគមនៃប្រជាជាតិទាំង១០ ដែលមានលេខាធិការដ្ឋាន នៅក្នុងរដ្ឋធានី ចាការតា (ឥណ្ឌូនេស៊ី) បានសរសេរជាភាសាអង់គ្លេស ​ឲ្យដឹងថា៖
«សូមថ្វាយ​ព្រះពរ​ ក្នុងថ្ងៃចម្រើន​ព្រះជន្ម​របស់ព្រះមហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី។ ព្រះអង្គទ្រង់ប្រសូត នៅឆ្នាំ​១៩៥៣ និងឡើងគ្រងរាជសម្បត្តិ នៅឆ្នាំ​២០០៤។ ព្រះអង្គទទួលបានការកោតសរសើរក្រៃលែង ក្នុងនាមជាអ្នកដឹកនាំ និងជាអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស ដ៏ខ្លាំងមួយអង្គ។»
ដោយអមមកជាមួយ នូវព្រះឆាយាល័ក្ខណ៍​របស់​ព្រះមហាក្សត្រ​ នរោត្ដម សីហមុនី មួយសន្លឹក​ផង (រូបខាងក្រោម) ទំព័រហ្វេសប៊ុកនោះ បានបន្តរៀបរាប់ថា៖
«ព្រះរាជពិធីចម្រើនព្រះជន្មរបស់ទ្រង់ ត្រូវប្រព្រឹត្តិទៅតាមទម្លាប់ ក្នុងរយៈពេលបីថ្ងៃ ដោយអាគាររដ្ឋាភិបាលជាច្រើន ត្រូវបានតុបតែងដោយព្រះឆាយាល័ក្ខណ៍ព្រះអង្គ និងដោតទង់ជាតិ៕»