Covid-19៖ ស្ថាប័នស្ថិតិអង់គ្លេស ថាអ្នកស្លាប់​មានជាង ៤១ ០០០នាក់
អ្នកជំងឺជាង ៤១ ០០០នាក់ បានស្លាប់ ដោយសារមេរោគ «Covid-19» នៅចក្រភព អង់គ្លេស ក្នុងនោះអ្នកជំងឺជិត ១០ ០០០នាក់ ជាមនុស្សជរា ដែលស្នាក់ក្នុង​គ្រឹះស្ថាន​ចូលនិវត្តន៍។ នេះ បើតាមតួលេខរាប់ឃើញ ដោយការិយាល័យស្ថិតិជាតិ (ONS) ដែលមានទំហំ ច្រើន​ជាងតុល្យភាពផ្លូវការ ដែលផ្ដល់ដោយ អាជ្ញាធរសុខាភិបាល។
ការិយាល័យនោះ បានផ្សាយតួលេខឲ្យដឹងថា មនុស្សស្លាប់សរុប ៤១ ០២០នាក់ ត្រូវបាន​រាប់ឃើញ នៅលើផ្ទៃប្រទេស រហូតមកដល់ថ្ងៃទី៨ ខែឧសភា ពីរសប្ដាហ៍មុន។ អ្នកស្លាប់ ទាំងនេះ ត្រូវបានបញ្ជាក់ នៅក្នុងលិខិតមរណភាព ថាពួកគេបានស្លាប់ ដោយសារជំងឺ «Covid-19»។
ការិយាល័យស្ថិតិជាតិ បានបញ្ជាក់ នៅក្នុងរបាយការណ៍ របស់ខ្លួនថា ពីក្នុងចំណោមតួលេខខាងលើ មនុស្សស្លាប់ចំនួន ៩ ៧៤៥នាក់ ជាជនជរា ដែលស្នាក់ក្នុងគ្រឹះស្ថាន ចូលនិវត្តន៍។
បើគិតមកដល់ថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភានេះ តួលេខរបស់ «ONS» អាចនឹង​កើនឡើងខ្លាំង និងមានចំនួនខុសគ្នា រហូតដល់រាប់ពាន់នាក់ បើធៀបនឹងតុល្យភាពផ្លូវការ ផ្ដល់ដោយ​ក្រសួង​​សុខាភិបាល​​អង់គ្លេស។
តួលេខផ្លូវការមានទំហំតិចជាង ៤១ ០០០នាក់ យ៉ាងច្រើន ! ហេតុអ្វី?
ព្រោះក្រសួងសុខាភិបាល​អង់គ្លេស បានរាប់តែអ្នកស្លាប់ណា ដែលត្រូវបានធ្វើតេស្ដិ៍ រកឃើញ​ថា មាន​លទ្ធផល​«វិជ្ជមាន»​ប៉ុណ្ណោះ។ តុល្យភាពផ្លូវការ នៅយប់ថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា បង្ហាញថា មនុស្សស្លាប់ដោយសារជំងឺនេះ មានចំនួន ៣៥ ៣៤១នាក់ ក្នុងនោះ ៥៤៥នាក់ បានស្លាប់ ក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោង ចុងក្រោយ (ឬថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា)។
បើនិយាយពីអ្នកជំងឺស្លាប់ ចក្រភពអង់គ្លេស បានរងគ្រោះខ្លាំងជាងគេ បន្ទាប់ពី​សហរដ្ឋ​អាមេរិក។
ផ្ទុយទៅវិញ ករណីឆ្លងនៅចក្រភពអង់គ្លេស មានចំនួន ២៤៨ ៨១៨នាក់ ឈរនៅពី​ក្រោយ សហរដ្ឋអាមេរិក (១ ៥៥៦ ០០៦នាក់) រុស្ស៊ី (២៩៩ ៩៤១នាក់) អេស្ប៉ាញ (២៧៨ ១៨៨នាក់) និងប្រទេសប្រេស៊ីល (២៧១ ៦២៨នាក់)៕