សម រង្ស៊ី ថ្លែងឲ្យប្រើការចាប់ខ្លួន រ៉ុង ឈុន ដើម្បី​ងើបឈរ​ឡើង ផ្លាស់ប្ដូរ​របប
មេដឹកនាំប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី បានធ្វើសេចក្ដីថ្លែងការណ៍​ផ្ទាល់មាត់មួយ ពីប្រទេស​បារាំង អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​រួបរួមគ្នា ក្នុងការប្រើឱកាស នៃការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន ដើម្បី​ងើបឈរឡើង ឈាន​ទៅផ្លាស់ប្ដូររបបដឹកនាំ របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន តាមបែបបទ​ប្រជាធិបតេយ្យ។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់ប្រធានស្ដីទី គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ធ្វើឡើងតាមរយៈវីដេអូមួយ ដែលបង្ហោះ​តាមបណ្ដាញ​សង្កម កាលពីប៉ុន្មាន​នាទីមុននេះ។ លោក សម រង្ស៊ី បានហៅ​លោក រ៉ុង ឈុន ថាជាឥស្សរជន និងជាបញ្ញាវ័ន្ដ​ម្នាក់ ដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគោរព ដោយសារ​​សកម្មភាព​ជួយឈឺឆ្អាល​ពលរដ្ឋ ក្នុងរយៈពេលកន្លងមក។
លោកបន្តថា ការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន ដែលមានលក្ខណៈ«ធ្ងន់ធ្ងរ» កាលពីយប់​ថ្ងៃទី​៣១ ខែកក្កដា តម្រូវ​ឲ្យមាន​ការទាមទារ ដើម្បីដោះលែង​រូបលោក ឲ្យមានសេរីភាព​ឡើងវិញ។
បន្ទាប់ពីបានផ្សាយឡើងវិញ នូវរូបភាពរបស់លោក រ៉ុង ឈុន ដែលត្រូវបានក្រុមសន្តិសុខ របស់សាលារាជធានី ​ចាប់បញ្ចូល​រថយន្ដ តាំងពីច្រើនឆ្នាំមុនរួច មេដឹកនាំប្រឆាំងបាន​ថ្លែង​ឡើងថា៖
«យើងនឹងធ្វើតាមបណ្ដាំលោក រ៉ុង ឈុន គឺយើងនឹងរួបរួមគ្នា កូនខ្មែរទាំងអស់ នឹងរួបរួម​គ្នាជាធ្លុងមួយ មិនមែនត្រឹមតែទាមទារ ឲ្យដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន នោះទេ តែទាមទារ​ឲ្យ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជាវិជ្ជមាន តាមបែបបទ​ប្រជាធិបតេយ្យ ដូច​ប្រជារាស្ត្រខ្មែរ​ចង់បាន តាំងពី​យូរណាស់​មកហើយ។»
យ៉ាងណា ការអំពាវនាវរបស់លោក សម រង្ស៊ី មិនបានបញ្ជាក់ឲ្យលំអិតទេ ថាតើការទាមទារ ឬការងើបឈរនេះ អាចធ្វើទៅ​បាន តាមរបៀបណា ខណៈរូបលោក នឹងមេដឹកនាំ​ដ៏​សំខាន់ៗ គណបក្សប្រឆាំង កំពុង​រស់នៅ​​និរទេស​ខ្លួន ក្រៅប្រទេសកម្ពុជា​នៅឡើយនោះ។
លោក សម រង្ស៊ី បានបន្តទៀតថា៖
«ការចាប់ឃុំឃាំងលោក រ៉ុង ឈុន នេះ ជាឱកាសប្រវត្តិសាស្ត្រ ដើម្បី​ប្រជារាស្ត្រ​ខ្មែរ ជាពិសេស​​យុវជន ជាពិសេស​​កម្មករ ជាពិសេស​មន្ត្រីរាជការ គ្រូបង្រៀន ប៉ូលីស​​ទាហាន​ទាំងអស់ យើងត្រូវតែរួបរួមគ្នា ងើបឈរឡើង តស៊ូ​ទាំងអស់​គ្នា ដើម្បី​រំដោះ​​ប្រទេសជាតិ​យើង ពីរបបផ្ដាច់ការ ពីរបបក្បត់ជាតិ ដឹកនាំ​ដោយ ហ៊ុន សែន៕»
០២ សីហា ២០២០ / 02 August 2020តើការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន នឹងនាំមកនូវផលប៉ះពាល់អ្វីខ្លះ?What will be the consequences of the arrest of union leader Rong Chhun?