ហ៊ុន សែន ស្នើឲ្យពលរដ្ឋ​«រក្សា​សុវត្ថិភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន» ក្នុងវិបត្តិ​ទឹកជំនន់
សូមប្រជាពលរដ្ឋ «រក្សា​សុវត្ថិភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន ក្រុមគ្រួសារ» ដោយត្រូវជម្លៀសខ្លួន ទៅរក​ទីទួលសុវត្ថិភាព។ នេះ ជាការលើកឡើងមេដឹកនាំកម្ពុជា ដើម្បីឆ្លើយតប​នឹងវិបត្តិទឹក​ជំនន់ ដែលកំពុងញាំញីខេត្តមួយចំនួន ស្ថិតនៅភាគខាងជើង និងភាគពាយ័ព្យ នៃប្រទេស។
លោក ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីចាស់វស្សា នៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះ នៅក្នុង​សារមួយ ដែលលោកបង្ហោះ​នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុក កាលពីប៉ុន្មាននាទីមុន។ លោកលើក​ឡើងថា ប្រទេសកម្ពុជាទទួលភ្លៀងធ្លាក់ ជាបន្តបន្ទាប់ជាច្រើនថ្ងៃ ក្នុងកម្រិតពីមធ្យម​ទៅច្រើន ដោយហេតុថា កម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងតំបន់សម្ពាធទាប និងកំពុងបន្តទទួល​ឥទ្ធិពល​​នៃប្រព័ន្ធសម្ពាធទាប «ITCZ»។
លោកថា ស្ថានភាពនេះ «បណ្ដាលឲ្យខេត្តភាគពាយព្យ និងភាគខាងជើង ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ជាប់ជួរភ្នំដងរែក ជួរភ្នំក្រវាញ បន្តទទួលរងនូវទឹកជំនន់ ដោយសារទឹកភ្លៀង​ជាបន្តបន្ទាប់» និង«ចំនុចមួយចំនួន នៅលើដងផ្លូវជាតិលេខ៥ ត្រូវបានលិច​ដោយទឹកជំនន់» ហើយត្រូវបានបិទ ជាបណ្ដោះអាសន្ន។
បុរសខ្លាំង ដែលកាន់អំណាចយូរជាងគេ នៅទ្វីបអាស៊ី បានសរសេរថា៖
«ដោយហេតុនេះ សូមប្រជាពលរដ្ឋ រក្សា​សុវត្ថិភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន ក្រុមគ្រួសារ ជាពិសេស​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលស្ថិតនៅតំបន់ដែលកំពុងរងគ្រោះ ដោយទឹកជំនន់ ត្រូវជម្លៀស(ខ្លួន ទៅ)រកទីទួលសុវត្ថិភាព។»