នេះ បើតាមសារាចរណៃនាំ ចុះហត្ថលេខាដោយបុរសខ្លាំងកម្ពុជា និងចេញផ្សាយ នៅយប់ថ្ងៃទី១៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ ក្នុងគោលបំណង ទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃមេរោគ«Covid-19»។
កុំធ្វើដំណើរទៅ បណ្ដាប្រទេសនៅអ៊ឺរ៉ុប អាមេរិក និងអៀរ៉ង់
សារាចរណែនាំនោះ បានលើកឡើងពីវិធានការ មានជាអាទិ៍ថា៖
១) ណែនាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមកុំធ្វើដំណើរ ទៅកាន់បណ្ដាប្រទេសនៅអឺរ៉ុប សហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ ប្រសិនបើមិនមានការចាំបាច់បំផុត ដែលខានពុំបាន។
២) គ្រប់ក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋទាំងអស់ ទាំងនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិមិនត្រូវអនុញ្ញាតឲ្យមន្ត្រីរាជការ បុគ្គលិកគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ធ្វើដំណើរចូលរួមកិច្ចប្រជុំគ្រប់ប្រភេទ ទៅកាន់បណ្ដាប្រទេសនៅអឺរ៉ុប សហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ឡើយ។
៣) ក្នុងករណីចាំបាច់ខានមិនបាន ដែលតម្រូវឲ្យមានតំណាងរបស់កម្ពុជា ចូលរួមប្រជុំនៅបណ្ដាប្រទេស ដូចបានបញ្ជាក់ខាងលើ ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនីមួយៗ ត្រូវធ្វើសំណើទៅកាន់ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ដើម្បីចាត់តំណាងស្ថានទូតប្រចាំនៅប្រទេសម្ចាស់ផ្ទះ នៃការប្រជុំ ឲ្យចូលរួមជំនួស។
៤) ចំពោះមន្ត្រីរាជការ និងប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទាំងឡាយណា ដែលទើបវិលត្រឡប់ពីបណ្ដាលប្រទេសនៅអឺរ៉ុប សហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ ត្រូវដាក់ខ្លួន ឱ្យនៅដោយឡែក ក្នុងរយៈពេល ១៤ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃ ដែលបានត្រឡប់មកដល់ប្រទេសកម្ពុជាវិញ ស្របតាមនីតិវិធី កំណត់ដោយក្រសួងសុខាភិបាល។
ប្រទេសកម្ពុជាបានបង្ហាញតួលេខផ្លូវការ ថាខ្លួនបានរកឃើញ អ្នកឆ្លងមេរោគ «កូរូណា» ឬ«Covid-19» មានចំនួន១២នាក់។ ករណីចុងក្រោយ ដែលទើបនឹងត្រូវបានរកឃើញ មានបួននាក់ ក្នុងនោះជនជាតិខ្មែរឥស្លាម ២នាក់ ជនជាតិខ្មែរដែលមកពីប្រទេសបារាំង១នាក់ និងកូនបុរសជនជាតិបារាំងអាយុ ៣៥ឆ្នាំមួយនាក់៕