«ដង្កូវ​ក្បាលញញួរ»​ដ៏សហាវ កំពុង​វាយលុក​​តំបន់មួយ ភាគ​ខាងត្បូង​បារាំង
មើលមួយភ្លែត សត្វ«ដង្កូវ​ក្បាលញញួរ» ដូចបង្ហាញនៅក្នុងរូបថតខាងលើ ហាក់មិនមាន​អ្វី​គួរឲ្យខ្លាចទេ។ តែសត្វដ៏ចង្រៃនេះ កំពុងវាយលុកតំបន់ «Drôme» ស្ថិតនៅ​ភាគ​ខាងត្បូង នៃប្រទេសបារាំង។
ដង្កូវប្រភេទខាងលើ ដែលមានឈ្មោះបច្ចេកទេស «Bipalium kewense» ត្រូវបាន​រាយការណ៍ ជាលើកដំបូង ក្នុងសប្ដាហ៍កន្លងមក ថាជាប្រភេទសត្វ ដែលមានពិស​ដ៏គ្រោះថ្នាក់ ដែលអាចបង្កបញ្ហា នៅក្នុងសួនច្បារ ចំការដាំដុះ និងអាចយាយី ដល់​ពហុ​ចម្រុះ ដែលមាននៅលើ/ក្នុងដី។
បើតាមសារព័ត៌មានបារាំង «Dauphiné Libéré» ដែលបានផ្សាយ ពីដំណឹងនេះមុនគេ បាន​ឲ្យដឹងថា «ដង្កូវ​ក្បាលញញួរ»​បានចូល មកក្នុងទឹកដីបារាំង តាមរយៈផលិតផល​កសិកម្ម ដែលនាំចូលពីទ្វីបផ្សេង តាំងពីជាង១០ឆ្នាំមុន។ សត្វនេះ មានរាងសំប៉ែត និង​អាច​មានប្រវែងបណ្ដោយ រហូតដល់ ៤០សង់ទីម៉ែត្រ។
សត្វនេះ ចិញ្ចឹមជីវិតខ្លួនវា ដោយសម្លាប់សត្វផ្សេងទៀត នៅក្រោមដី ធ្វើជាអាហារ (ដូចជា ជន្លេន​ប្រភេទធម្មតា ដង្កូវ…)។ នៅពេលវាជួបសត្វ ដែលអាចធ្វើជាចំណីបាន «ដង្កូវ​ក្បាលញញួរ» បានបញ្ចេញពិសរបស់វា ដែលមានជាតិពុលខ្លាំង ហើយអាចសម្លាប់ ឬធ្វើឲ្យ​ពិការ នូវចំណី​របស់វា ត្រឹមតែប៉ុន្មាន​​វិនាទីប៉ុណ្ណោះ៕
ភាគខាងត្បូងបារាំង កំពុងធ្វើ​សង្គ្រាម​ប្រឆាំង… ឪម៉ាល់ !
ប្រសិនជាប្រទេសបារាំង បានងើបចេញ​ពីវិបត្តិ​ជំងឺរាតត្បាត «Covid-19» ជាបណ្ដើរៗ​នោះ តំបន់ជាច្រើន ស្ថិតនៅភាគខាងត្បូង នៃប្រទេសនេះ កំពុងប្រកាសសង្គ្រាម ទល់​នឹងការរាតត្បាតថ្មី គឺហ្វូងសត្វ«ឪម៉ាល់» ដែលមានប្រភពពីទ្វីបអាស៊ី ហើយដែល​កំពុង​តាំង​សម្បុករបស់ពួកវា នៅតាមព្រៃព្រឹក្សា ...
លោក សែន សទ្ធា។ (រូបភាពប្រិយមិត្តហ្វេសប៊ុក)