កីឡា និងបច្ចេកវិទ្យាបច្ចេកវិទ្យា
ហ្វេសប៊ុក​អះអាងថា ពិតជាមាន​ចោរ​«លួចចូលទៅគ្រប់គ្រង»​ទំព័រ ហ៊ុន សែន
ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែលមានអ្នកតាមដានប្រមាណជា ១១លាននាក់ ពិតជាត្រូវបានចោរ នៅលើបណ្ដាញអ៊ិនធើណែត លួចចូលទៅគ្រប់គ្រង នោះមែន។ នេះ បើតាមការអះអាងរបស់ក្រុមហ៊ុនហ្វេសប៊ុក ពីសហរដ្ឋអាេមរិក ដែលត្រូវបានស្រង់សំដីដោយវិទ្យុអាស៊ីសេរី។
កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ សារព្រមានដ៏ចម្លែកមួយ ត្រូវបានបង្ហោះចេញពីទំព័រហ្វេសប៊ុកលោក ហ៊ុន សែន និងមានខ្លឹមសារជាអាទិ៍ថា៖
ក្រោយបន្តិចមក សារខាងលើត្រូវបានជំនួស ដោយសារមួយទៀត មានសេចក្ដីថា៖
«នៅមុននេះបន្តិច មានក្រុមឧក្រិដ្ឋកម្មបច្ចេកវិទ្យា (Hacker) បានចូលមកលួច “Account Facebook” ខ្ញុំ ហើយបានលួចលុបទិន្នន័យព័ត៌មាន អស់មួយចំនួនធំ។ ពេលនេះ ខាងក្រុមហ៊ុន “Facebook” កំពុងសើបអង្កេតជនអគតិ ដែលមានចេតនាអាក្រក់បំពុល និងបំផ្លាញព័ត៌មាននៅក្នុងសង្គមជាតិយើង។»
«លួចចូលទៅគ្រប់គ្រង» ញឹកពេកទេដឹង?
ការលើកឡើងដែលថា មាន«ក្រុមឧក្រិដ្ឋកម្មបច្ចេកវិទ្យា (Hacker) បានចូលមកលួច “Account Facebook”»របស់លោកនោះ ត្រូវបានបញ្ជាក់ដោយក្រុមហ៊ុន ហ្វេសប៊ុក កាលពីម្សិលម៉ិញ។ វិទ្យុអាស៊ីសេរីបានស្រង់ការបញ្ជាក់នោះ មកសរសេរថា៖
«ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ពិតជា​មាន​គេ​ចូល​លួច​កាន់កាប់​មែន។ មន្ត្រី​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ហ្វេសប៊ុក បាន​បញ្ជាក់​ថា ក្រុមហ៊ុន Facebook ក៏បាន​ធ្វើការ​ជាមួយ​ក្រុមការងារ​គ្រប់គ្រង​ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក​ផ្លូវការ​ របស់​លោក ហ៊ុន សែន ដើម្បី​ជួយ​ពួកគេ​ឱ្យ​មាន​លទ្ធភាព​ អាច​មក​គ្រប់គ្រង​ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ឡើងវិញ​បាន​ ដោយ​ជោគជ័យ។»
យ៉ាងណា ហេតុការណ៍នៃការលួចទំព័រ យកទៅគ្រង់គ្រង់នេះ ហាក់កើតឡើងជាញឹកញាប់ណាស់ ទៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកលោក ហ៊ុន សែន ដែលបង្កឲ្យមានមន្ទិល ជុំវិញសមត្ថភាពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា របស់ក្រុមការងារហ្វេសប៊ុក​របស់លោក។ កន្លងមកលោក ហ៊ុន សែន ខ្លួនឯង ថែមទាំងបានប្រកាស​អួតអាងទៀតថា រដ្ឋាភិបាលរបស់លោក ប្រើពេលតែ៧នាទីប៉ុណ្ណោះ ក្នុងការរកមុខជនប្រព្រឹត្តិបទល្មើស នៅតាមបណ្ដាញសង្គម៕
បន្ទាប់ពីហាមបណ្ដាជន ពីបស្ចឹមលោក កុំឲ្យធ្វើដំណើរចូលកម្ពុជា សម្រាប់រយៈពេល៣០ថ្ងៃ នៅថ្ងៃអាទិត្យនេះ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានណែនាំ ឱ្យគ្រប់ក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់ និងពលរដ្ឋកម្ពុជា កុំធ្វើដំណើរទៅ កាន់បស្ចឹមលោកវិញម្ដង។ នេះ បើតាមសារាចរណៃនាំ ចុះហត្ថលេខាដោយបុរសខ្លាំងកម្ពុជា ...
ហ៊ុន សែន ​ឲ្យប្រើ​វ៉ាក់សាំង«​ចិន» ទោះគ្មាន​ការទទួលស្គាល់​ពី«WHO»