ព្រះរាជា​ខ្មែរ បង្ហូតទង់​​ពាក់កណ្ដាល​ដង​និង​បួងសួង ដើម្បី​កាន់ទុក្ខ​ជាមួយ​ចិន
ដើម្បីចូលរួម​កាន់មរណទុក្ខ ជាមួយប្រជាជនចិន ដែលបានបាត់បង់ជីវិត ក្នុង​ការរាតត្បាត នៃជំងឺ«Covid-19» ព្រះរាជា​ខ្មែរ ព្រះបាទសម្តេច ព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី បានព្រះរាជសព្វព្រះរាជហឫទ័យ បង្ហូតទង់ព្រះមហាក្សត្រ មកពាក់កណ្ដាលដង នៅឯព្រះរាជដំណាក់ ក្នុងរដ្ឋធានីប៉េកាំង ខណៈព្រះមហាក្សត្រី មុនីនាថ សីហនុ ប្រារព្ធពិធី តាមបែបព្រះពុទ្ធសាសនា ក្នុងព្រះបរមរាជវាំង នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
ព័ត៌មាននេះ ត្រូវបានឲ្យដឹង ដោយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសចិន លោក វ៉ាង យី (Wang Yi) ដែលបាន​មានប្រសាសន៍ នៅក្នុងជំនួបមួយ ជាមួយព្រះមហាក្សត្រកម្ពុជា កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០ ក្នុងព្រះរាជដំណាក់ នារដ្ឋធានីប៉េកាំង ប្រទេសចិន។
ទំព័រហ្វេសប៊ុក «Royal du Cambodge» ដែលជាប្រភព ស្និតនឹងព្រះរាជបល្ល័ង្គ​កម្ពុជា បានសរសេរបញ្ជាក់ថា ក្នុងជំនួបខាងលើ ក្រៅពីបានបញ្ជាក់ឡើងវិញ ពីមិត្តភាពចិន – កម្ពុជា ដែលជាមិត្តភាព ​«មិនអាចបំបែកបាន» ប្រមុខការទូតចិន នៅបាន​ថ្លែង​អំណរគុណ ចំពោះមេដឹកនាំកម្ពុជា រាប់ទាំង ព្រះរាជា​ខ្មែរ និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន សែន ដែល​ផ្ដល់​​«ការគាំទ្រ​យ៉ាងរឹងមាំ ជូនដល់ប្រទេសចិន»។
លោក វ៉ាង យី ត្រូវបានស្រង់សំដី ដែលថ្លែងពីកាយវិការ របស់មេដឹកនាំកម្ពុជា ចំពោះ​ប្រទេស និងប្រជាជនចិន យកមកចុះផ្សាយ ​ដូច្នេះថា៖
«ព្រះករុណា ព្រះមហាក្សត្រ និងសម្តេចព្រះមហាក្សត្រី ព្រះវររាជមាតាជាតិខ្មែរ បានសម្តែង​សមានទុក្ខចំពោះ ឯកឧត្តមប្រធានាធិបតី Xi JinPing និងបានផ្តល់ជំនួយ ជាសាច់​ប្រាក់។»
«ក្នុងខណៈពេលដែល ព្រះករុណា ព្រះមហាក្សត្រ ទ្រង់គង់ប្រថាប់​ ពិនិត្យព្រះរាជ​សុខភាព នៅរដ្ឋធានី ប៉េកាំង ព្រះអង្គ​បាន​សព្វ​ព្រះរាជហឫទ័យ បង្ហូតទង់​ព្រះមហាក្សត្រ ត្រឹម​ពាក់កណ្តាល​ដង នៅមុខព្រះរាជ​ដំណាក់ ដើម្បីកាន់ទុក្ខ ដល់អ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺ COVID-19។ ចំណែកឯ សម្តេចព្រះមហាក្សត្រី ព្រះវររាជមាតាជាតិខ្មែរ ព្រះអង្គ បាន​ប្រារព្​ធពិធី តាមបែបព្រះពុទ្ធសាសនា នៅព្រះបរមរាជវាំង នៃប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បី​បួងសួង ដល់​ប្រជាជន​ចិន។»
រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសចិន បានបន្តថា៖
«ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុនសែន ទៅកាន់ប្រទេសចិន ក៏បាន​សម្តែង​ការគាំទ្រ យ៉ាងខ្លាំង។ ភាគីចិន នឹងចងចាំជានិច្ច នូវចំណុចនេះ៕»