នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា លោក ហ៊ុន សែន បានឲ្យដឹងថា «វ៉ាក់សាំងចិន»ដើម្បីបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ (Covid-19) ដែលជាជំនួយរបស់ប្រទេសចិន នឹងបញ្ជូនមកដល់កម្ពុជា នៅថ្ងៃទី០៧ ខែកុម្ភៈខាងមុខ។ នេះបើតាមសារជាសម្លេងមួយ ដែលទស្សនាវដ្ដីមនោរម្យ.អាំងហ្វូ ទទួលបានក្នុងថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ ទី០៤ ខែកុម្ភៈ មុននេះបន្តិច។
បើតាមសារសម្លេង ដែលមានរយៈពេលជិត៦នាទី ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលបញ្ជាក់ជាថ្មីថា កម្ពុជានឹងរៀបចំពិធីដ៏ធំដុំ ដើម្បីទទួលវ៉ាក់សាំង​ទាំងនោះ ដល់​ព្រលាន​យន្ដហោះពោធ៍ចិនតុង ក្រោមវត្តមានរបស់រូបលោក លោក ទៀ បាញ់ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិ និងលោក ហោ ណាំហុង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
ហ៊ុន សែន ៖ វ៉ាក់សាំងចិន ជាទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រ
លោក ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ទៀតថា ក្រោយការមកដល់ នៃវ៉ាក់សាំងចិនទាំងនេះ លោកនឹងរៀបចំពិធី​ចាក់វ៉ាក់សាំង សម្រាប់​រូបលោក​ដំបូងគេ នៅថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ។ លោកថា៖
«កម្មវិធីទី៣ គឺខ្ញុំកំណត់តែម្ដង គឺយកថ្ងៃ១០ខែ២ (ខែកុម្ភៈ) ចំថ្ងៃពុធមុនចូលឆ្នាំចិន ដើម្បីធ្វើពិធីចាក់វ៉ាក់សាំងដំបូង ដោយខ្ញុំមិនអាចថា ត្រូវរងចាំឲ្យគ្រូពេទ្យយើង ទទួល(ចាក់)​វ៉ាក់សាំងសិន ចាំទទួល(ចាក់តាម)​ក្រោយទេ។ មុនក្រោយ ដូចតែគ្នាទេ។ អញ្ចឹងទេ គឺខ្ញុំនឹងទទួល​វ៉ាក់សាំង នៅថ្ងៃទី១០ ហើយថ្ងៃទី១០នេះ គឺធ្វើនៅមន្ទីរពេទ្យកាលម៉ែត្រ។»
ការបញ្ជាក់ខាងលើ របស់បុរសខ្លាំងនៅកម្ពុជា ជាការប្ដូរ«ជំហរ»ថ្មីទៀត បន្ទាប់ពីលោកបានអះអាង កាលពីព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យកន្លងមកថា លោកទុកឲ្យក្រុមគ្រូពេទ្យ ទទួលបានថ្នាំវ៉ាក់សាំងមុនលោកសិន។ ក្រោយការអះអាងនោះ ការរិះគន់បានផ្ទុះឡើងព្រោងព្រាត ដោយលើកឡើងថា លោក ហ៊ុន សែន មានបំណងយកពលរដ្ឋខ្លួនឯង ធ្វើជា«សត្វកណ្តុរ» ដើម្បីធ្វើការពិសោធន៍ ឲ្យថ្នាំវ៉ាក់សាំងរបស់ប្រទេសចិន។