សម រង្ស៊ី ព្រមាន​រឹបអូស​ទ្រព្យត្រកូល ហ៊ុន នៅពេល ហ៊ុន សែន អស់អំណាច
តបនឹងការថ្លែងរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែលឲ្យមេធាវីលោកប្ដឹងរឹបអូសទ្រព្យសម្បត្តិបណ្ដាមន្ត្រីប្រឆាំងកាលពីព្រឹកម៉ិញនេះ មេដឹកនាំប្រឆាំងរបស់ប្រទេសកម្ពុជា លោក សម រង្ស៊ី បានថ្លែងខ្លាំងៗព្រមានឡើងថា ក្រុមលោកនឹងរឹបអូសទ្រព្យសម្បត្តិ របស់ក្រុមគ្រួសារត្រកូល ហ៊ុន វិញ នៅពេលណាបុរសខ្លាំងកម្ពុជា អស់អំណាច ឬធ្លាក់ចេញពីតំណែង។
កាលពីព្រឹកថ្ងៃអង្គារ​ទី១២ ខែមិនា ឆ្នាំ២០១៩នេះ នៅក្នុងពិធីស្វែងរកការគាំទ្រ ពីក្រុមកម្មករ-កម្មការិនី ដែលប្រព្រឹត្តិទៅនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តកោះកុង ស្ថិតនៅភូមិនាងកុក ឃុំប៉ាក់ខ្លង ស្រុកមណ្ឌលសីមា ខេត្តកោះកុង លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី​បានប្រាប់ ឲ្យក្រុមមេធាវីរបស់លោក សិក្សាត្រៀមដាក់ពាក្យបណ្ដឹង ប្ដឹងក្រុមមន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំង ដែលលោក ហ៊ុន សែន អះអាង​ថា បានជេរប្រមាថអាយុជីវិតលោក តាមរយៈបណ្ដាញសង្គម។
លោក ហ៊ុន សែន អះអាងថា ពាក្យបណ្ដឹងនោះ គឺដើម្បី​ឲ្យ​​តុលាការ​​ចេញ​​ដីកា​រឹប​អូស​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ របស់មន្ត្រីទាំងនោះ​ ដែល​មាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស ដើម្បីយកទៅចែកឲ្យកុមារកំព្រា​។
តបនឹងការគម្រាមរបស់បុរសខ្លាំងកម្ពុជា មេដឹកនាំប្រឆាំងដែលកំពុងរស់នៅនិរទេសខ្លួន ក្នុងប្រទេសបារាំង បានថ្លែងក្នុងកិច្ចសម្ភាសមួយ ជាមួយវិទ្យុអាស៊ីសេរី ក្នុងយប់ថ្ងៃអង្គារដដែលនេះ តបទៅវិញថា៖
«ខ្ញុំអត់ខ្វល់ទេ [ចំពោះការប្រើប្រព័ន្ធតុលាការ ដើម្បីរឹបអូសទ្រព្យសម្បត្តិមន្ត្រីប្រឆាំង]។ អ្វីដែលខ្ញុំខ្វល់នោះ គឺ ហ៊ុន សែន ហ្នឹង គាត់ប្រើតុលាការ​ទៅរឹបអូសដីធ្លីប្រជារាស្ត្រ ទ្រព្យសម្បត្តិប្រជារាស្ត្រ ដីធ្លីផ្ទះសម្បែងប្រជារាស្ត្រ គ្រប់ខេត្តក្រុងទាំងអស់។»